Sondaż. Wigilia w Polsce. Wierzący niechętni przyjmowaniu na niej migrantów

Polska
Sondaż. Wigilia w Polsce. Wierzący niechętni przyjmowaniu na niej migrantów
Wikimedia.org/Przykuta
Najbardziej otwarci na wizytę migranta na Wigilii w swoim domu są niewierzący

Ponad połowa Polaków deklaruje gotowość przyjęcia na Wigilię uchodźcy lub migranta – wynika z badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Rękę do migrantów chętniej wyciągają niewierzący niż osoby wierzące i praktykujące regularnie.

Według sondażu 56,6 proc. respondentów zaprosiłoby do własnego stołu wigilijnego migranta/uchodźcę znad granicy polsko-białoruskiej.

 

Grupą, w której odsetek osób deklarujących zaproszenie przybysza znad granicy jest najniższy, są respondenci wierzący i praktykujący regularnie: 17 proc. badanych w tej grupie zdecydowanie przyjęłoby taką osobę na wigilii, 28 proc. raczej (razem "na tak" jest 45 proc.). Grupa "na nie" jest nieco liczniejsza – 31 proc. raczej nie przyjęłoby uchodźcy, a 17 proc. zdecydowanie nie – razem 48 proc.

 

ZOBACZ: Boże Narodzenie 2021. Wigilia wypada w piątek. Obowiązuje post od mięsa

 

W grupie osób wierzących i praktykujących nieregularnie, 22 proc. zdecydowanie przyjęłoby wigilijnych gości znad granicy, a 30 proc. raczej (razem 52 proc.), przeciw temu zdecydowanie byłoby 15 proc., a raczej – 16 (razem "na nie" byłoby 31 proc. badanych w tej grupie).

Najbardziej otwarci niewierzący

Kolejna kategoria to wierzący i niepraktykujący. W tej grupie 32 proc. jest zdecydowanie za zaproszeniem, 28 – raczej. Z kolei 21 proc. jest raczej przeciwne, a 14 – zdecydowanie.

 

ZOBACZ: Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki wyszedł ze szpitala. Czuje się dobrze

 

Grupą najbardziej otwartą na przyjęcie migranta do wigilijnego stołu są niewierzący i niepraktykujący – 70 proc. jest na to gotowa (36 – zdecydowanie, 34 – raczej), a 28 proc. – nie (17 raczej, 11 proc. – zdecydowanie).

 

Badanie przeprowadzono 17-18 grudnia na 1100-osobowej grupie respondentów metodą CATI.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie