Zerowy VAT na żywność. Zgoda Komisji Europejskiej

Biznes
Zerowy VAT na żywność. Zgoda Komisji Europejskiej
Wikimedia.org/Witoldstech
Zerowym VAT-em będzie można obłożyć artykuły podstawowej potrzeby

Zerowa stawka VAT na żywność, ma zacząć obowiązywać od zaraz. O nieformalnej zgodzie KE poinformował brukselską korespondentkę Polsat News Dorotę Bawołek jeden z urzędników, pragnący zachować anonimowość. - Spodziewam się, że od 1 lutego VAT na żywność będzie zerowy - skomentował minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że obniżka obejmie wszystkie produkty, które obecnie mają stawkę 5 proc.

Planujemy kontynuację tematu

 

Komisja Europejska udzieliła nieformalnej zgody, na to by Polska wprowadziła zerowy VAT już teraz, zanim jeszcze zacznie obowiązywać nowa dyrektywa unijna, która na to pozwala. Ma ona wejść w życie w połowie przyszłego roku.

 

ZOBACZ: Porozumienie w UE ws. obniżek VAT przez kraje. "Większa elastyczność i równy dostęp"

 

Zerowym VAT-em będzie można obłożyć artykuły podstawowej potrzeby: wodę, środki medyczne, czy wreszcie - żywność. Przez pół roku niezgodności z przepisami Komisja Europejska ma po prostu nie wszczynać wobec Polski procedury o naruszenie unijnego prawa w tym zakresie.

 

- To byłoby głupie, gdybyśmy teraz uruchomili przeciwko Polsce postępowania naruszeniowe za decyzję o zerowym vacie, skoro już wkrótce unijne przepisy na to pozwolą  - wyznał anonimowo jeden z urzędników KE w rozmowie z korespondentką Polsat News w Brukseli Dorotą Bawołek.

 

Zerowa stawka VAT może wejść w życie od 1 lutego

- To nie jest jeszcze oficjalna wiadomość, ale mamy takie informacje, że KE przychyli się do prośby premiera Mateusza Morawickiego w tej spawie - powiedział Kościński w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

 

Jak tłumaczył, zerowa stawka VAT może wejść w życie od 1 lutego, bo trzeba czasu na przerejestrowanie kas fiskalnych. Dodał, że obniżka będzie dotyczyć wszystkich produktów, które dziś mają stawkę VAT 5 proc.

 

WIDEO: Zerowy VAT na żywność. Zgoda Komisji Europejskiej

Obecne unijne przepisy dotyczące VAT uzgodnione przez państwa członkowskie nie pozwalają na zerową stawkę VAT na żywność. Dyrektywa VAT zezwala jedynie na stosowanie obniżonych stawek, jak np. 5 proc.

 

Oficjalnie zgoda nie została przesłana Polsce, o czym poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.  "Nadal czekamy na odpowiedź Komisji Europejskiej" - napisał.

 

grz/Polsat News/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie