Ukraińska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Sławomirowi Nowakowi

Polska
Ukraińska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Sławomirowi Nowakowi
Polsat News
Razem z Sławomirem Nowakiem zostało oskarżonych 14 innych osób

Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna (SAP) Ukrainy poinformowała o skierowaniu do sądu w Polsce aktu oskarżenia przeciwko Sławomirowi Nowakowi, byłemu p.o. szefa ukraińskiej agencji budowy dróg Ukrawtodor.

SAP i detektywi Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) w ramach wspólnej grupy śledczej z Prokuraturą Okręgową w Warszawie i Centralnym Biurem Antykorupcyjnym Polski prowadzili dokumentowanie nielegalnych działań byłego p.o. szefa Ukrawtodoru - czytamy w komunikacie SAP.

 

W ramach śledztwa ustalono fakty otrzymania przez niego nielegalnych korzyści za działania w interesach podmiotów gospodarczych, uczestniczących w przetargach.

 

Organy ścigania Ukrainy i Polski wspólnie podjęły działania zmierzające do zgromadzenia odpowiedniej bazy dowodowej. Wskutek tego w lipcu 2020 roku oba państwa przeprowadziły operację specjalną, mającą na celu zatrzymania byłego szefa Ukrawtodoru i jego wspólników na terytorium Polski.

 

ZOBACZ: Samochód Sławomira Nowaka trafi do straży granicznej. Pozwala na to ustawa covidowa

 

W dalszej kolejności został on poinformowany o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 368 kodeksu karnego Ukrainy (przyjmowanie propozycji, obietnicy albo otrzymanie nielegalnej korzyści przez urzędnika) i odpowiednich artykułów kodeksu karnego Polski. Wobec podejrzanego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci aresztu.

Sprawa Sławomira Nowaka. Brak możliwości ekstradycji

Jednocześnie na Ukrainie i w Polsce zainicjowano pociągnięcie do odpowiedzialności karnej innych osób, które przekazywały nielegalne korzyści i współdziałały przy ich otrzymaniu.

 

Po zakończeniu działań śledczych na Ukrainie postępowanie karne dotyczące Nowaka przekazano kompetentnym organom Polski w związku z brakiem możliwości jego ekstradycji na Ukrainę - pisze SAP.

 

21 grudnia Prokuratura Okręgowa w Warszawie zakończyła śledztwo w sprawie i skierowała akt oskarżenia wobec Nowaka i innych osób do sądu - podaje SAP.

 

ZOBACZ: Sławomir Nowak z kolejnymi zarzutami. "Nie przyznał się do nich"

 

Na Ukrainie obecnie zakończono śledztwo wobec rzeczywistego właściciela jednego z podmiotów gospodarczych, który jest podejrzany o przekazanie nielegalnych korzyści byłemu szefowi Ukrawtodoru, i odpowiedniej osoby prawnej.

 

Obecnie obrona zapoznaje się z materiałami dochodzenia przedprocesowego, po czym będzie podjęta decyzja w sprawie skierowania aktu oskarżenia do sądu.

Sprawa Sławomira Nowaka. Oskarżono 14 innych osób

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz poinformowała, że akt oskarżenia przeciwko byłemu ministrowi transportu został skierowany do sądu we wtorek. Razem z Sławomirem Nowakiem zostało oskarżonych 14 innych osób w postępowaniu dotyczącym międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej założonej i kierowanej przez byłego ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie