Koronawirus. Osoby, które bezobjawowo przeszły zakażenie SARS-CoV-2 mogą chorować na "długi Covid"

Świat
Koronawirus. Osoby, które bezobjawowo przeszły zakażenie SARS-CoV-2 mogą chorować na "długi Covid"
Polsat News
Wiele z osób badanych dowiedziało się, że chorowało po badaniach serologicznych krwi

Niemieccy naukowcy są zdania, że osoby, które przechorowały zakażenie COVID-19 bezobjawowo mogą zmagać się ze skutkami tak zwanego długiego Covidu, czyli zespołu objawów ogólnego osłabienia organizmu.

Niemieccy naukowcy zwracają uwagę, że lista objawów "długiego Covidu", jest bardzo trudna do określenia. Najczęściej osoby, które przechorowały COVID-19 skarżą się na ogólne i ciągłe zmęczenie, znużenie i osłabienie, także na bezsenność i zawroty głowy. 

 

Skutkiem infekcji mogę być też schorzenia narządów i układu krążeniowego. Najgroźniejszymi powikłaniami są zaś zawały serca i udary mózgu. 

 

Objawy nie są jednak typowe, powiązane ze sobą i nie występują jednocześnie, co często nie pozwala lekarzom traktować ich jako skutków zakażenia. 

Bezobjawowe zakażenia - nie wiedzieli, że chorują 

Lekarze badania nad "długim Covidem" prowadzą na bazie wcześniejszych danych od osób, gromadzonych jeszcze przed wybuchem pandemii. Informacje o stanie zdrowia tych osób zbierano także po pojawieniu się COVID-19 i porównano. 

 

Wiele z osób badanych dowiedziało się, że chorowało po badaniach serologicznych krwi. Przechodzili zakażenie bezobjawowo i nie byli świadomi tego, że są chorzy. 

 

ZOBACZ: Wariant Omikron. Astra Zeneca pracuje nad szczepionką

 

61,9 proc. badanych wiedziało o swoim zakażeniu, 35,1 proc. - nie, ponieważ objawy nie wystąpiły, lub były tak łagodne, że nie podejrzewali u siebie zakażenia. 

 

W przypadku osób nie mających objawów choroby, 48,2 proc. wykazywało łagodne i chwilowe skutki "długiego Covidu". 8,6 proc. uskarżało się na dokuczliwy "long Covid", a 1,5 proc. miało ciężki jego przebieg. Analogicznie u świadomych zakażenia wyglądało to następująco: 51,9 proc. łagodne objawy, 28,6 proc. dokuczliwe, a 12,6 proc. ciężkie.

 

Badania wciąż są kontynuowane.

laf/Deutsche Welle
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie