Przemysław Czarnek: największym problemem Europy jest totalitaryzm ideologii neomarksistowskich

Polska
Przemysław Czarnek: największym problemem Europy jest totalitaryzm ideologii neomarksistowskich
PAP/Tomasz Gzell
Przemysław Czarnek

Największym problemem Europy jest totalitaryzm ideologii neomarksistowskich - oświadczył minister MEiN Przemysław Czarnek podczas wykładu dla członków i sympatyków Lega Nord na temat "Wartości europejskich". Wykład odbył się w ramach Accademia Federale Lega.

Na zaproszenie Senatora Manuela Vescowi z Lega Nord Matteo Salviniego Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, wygłosił wykład dla członków i sympatyków Lega Nord na temat "Wartości europejskich". Wykład odbył się w ramach Accademia Federale Lega.

 

Czarnek podkreślał podczas wykładu, że Boże Narodzenie jest fundamentalnym punktem dla naszej cywilizacji. Wskazał też, że ojcowie założyciele wspólnot europejskich - Schuman, Adenauer i de Gasperi, odwoływali się do chrześcijaństwa właśnie, jako systemu wartości europejskich, a nie do marksizmu i ideologii z niego wyrastających.

Czarnek: z rozumem jest jak z pieniądzem

- Podobnie dzisiaj, jeśli mówimy o wartościach europejskich w kontekście przyszłości Europy i w poczuciu odpowiedzialności i solidarności z przyszłymi pokoleniami, to musimy odwoływać się do systemu wartości chrześcijańskich, który nakazuje mądrą miłość każdego bliźniego, zaś miłosierdzie stawia najwyżej w hierarchii pożądanych zachowań i dlatego nikomu nie może przeszkadzać - stwierdził szef MEiN, relacjonuje wpolityce.pl.

 

Czarnek podkreślał również, że "największym problemem dzisiejszej Europy jest totalitaryzm ideologii neomarksistowskich, skrajnie nietolerancyjnych w swym działaniu i wykluczających istnienie obiektywnej prawdy".

 

ZOBACZ: Czarnek za zmianą nazwy ronda Dmowskiego. "Na rondo chamstwa i wulgarności niektórych kobiet"

 

Jak stwierdził, dzisiejsi naukowcy uczynili z rozumu, który winien służyć jako instrument wykorzystywany w celu odczytania rzeczywistości, cel w sam sobie - "a z rozumem jest jak z pieniądzem, został stworzony jako sługa, a nie jako pan".

 

- Z tego wynikają irracjonalne tezy o istnieniu kilkudziesięciu płci, które możne sobie wybrać w dowolnej chwili w oderwaniu od płci biologicznej, o konieczności zaprzestania spożywania mięsa, bo produkcja zwierzęca jest odpowiedzialna za zbyt dużą produkcję CO2, czy absurdalny proces animalizacji człowieka i humanizacji roślin i zwierząt - zaznaczył.

Minister edukacji: z tym mamy do czynienia

Wskazał również, przypominając Centesimus Annus, że "demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm i z tym mamy dziś do czynienia w Europie".

 

Podkreślił, że "naszym zadaniem jest dziś przekonywanie, że walka z chrześcijańskim systemem wartości jest zatem walką z demokracją i walką z cywilizacją Zachodu, walką z Europą jako taką".

prz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie