Waldemar Kraska: zakaźność Omikronu wielokrotnie większa niż wariantu Delta

Polska
Waldemar Kraska: zakaźność Omikronu wielokrotnie większa niż wariantu Delta
PAP/Rafał Guz
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

Przebywając w jednym pomieszczeniu z osobą zakażoną wariantem Omikron przez kilka minut możemy się zarazić - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia w Programie Trzecim Polskiego Radia potwierdził, że do tej pory w Polsce odnotowano siedem przypadków zakażenia wariantem Omikron. Podkreślił jednak, że będzie ich na pewno więcej. 

 

- Widzimy, że jego zakaźność jest zdecydowanie większa niż wariantem delta i to wielokrotnie większa - dodał. 

 

- To jest zdecydowanie krótszy czas niż to było w poprzednich wariantach. Przypomnę, pierwszy wariant, który się pojawił z Chin - wtedy mówiliśmy, że jeżeli przebywamy w pomieszczeniu z osoba zakażoną 15 minut, to ryzyko jest praktycznie niewielkie. W tej chwili to jest kilka minut, kiedy możemy się zarazić tym nowym wariantem - mówił wiceminister. 

 

ZOBACZ: WHO: Omikron omija barierę immunologiczną wytworzoną przez szczepienia i infekcje

Omikron w 77 krajach

Pierwszy przypadek Omikronu potwierdził w czwartek katowicki sanepid u 30-letniej obywatelki Lesotho, która uczestniczyła w szczycie cyfrowym ONZ w Katowicach.

 

Pierwszy przypadek zakażenia wariantem omikron na świecie wykryto w listopadzie w RPA. Od tamtej pory stał się przedmiotem badań. Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus we wtorek informował, że dotąd ten wariant wykryto w 77 krajach. Zaznaczył, że rozprzestrzenia się "w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie".

pgo/msl/Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie