"Wskaźniki wzięte z budżetu. Jak kulą w płot". Izabela Leszczyna o budżecie na 2022 rok

Biznes
"Wskaźniki wzięte z budżetu. Jak kulą w płot". Izabela Leszczyna o budżecie na 2022 rok
Sejm
Izabela Leszczyna, wiceprzewodnicząca PO

- Dlaczego budżet jest fasadowy, rozpasany i proinflacyjny? Bo wskaźniki makroekonomiczne w tym projekcie są wzięte z sufitu - mówiła Izabela Leszczyna w Sejmie.

Izabela Leszczyna w swoim wystąpieniu poświęciła dużo uwagi założeniom ustawy budżetowej. - Jak kulą w płot.  Ustawa budżetowa od kilku lat łamie art. 219 konstytucji, który mówi, że Sejm uchwala budżet na rok, nie na dwa. My będziemy przyjmować sprawozdanie z wykonania budżetu w czasie, kiedy rozpasanie rządowej konsumpcji będzie trwało w najlepsze - mówiła w Sejmie.

 

- Ten budżet musi stać się bardziej inwestycyjny, a mniej rozpasany. Jeśli minister finansów uzna, że poprawki przedstawione przez panią Zofię Czernow dostaną pozytywną rekomendację i będą przyjęte, to być może wycofamy wniosek o odrzucenie tego budżetu w drugim czytaniu - dodała z mównicy sejmowej.

Deficyt ma wynieść nie więcej niż 31 mld zł

Od soboty Leszczyna jest nową wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej. Decyzja została podjęta na Radzie Krajowej partii. Leszczyna przedstawiła tam założenia programowe PO w zakresie gospodarki.

 

Sejm na wtorkowym posiedzeniu zajmuje się ustawą budżetową na 2022 rok. Projekt zakłada, że w przyszłym roku dochody budżetu państwa wyniosą 481,4 mld zł, a wydatki 512,4 mld zł. Deficyt ma wynieść nie więcej niż 30,9 mld zł. W komisji finansów złożono prawie  600 poprawek. 55 zostało przyjętych, komisja odrzuciła 544 poprawki - poinformował  podczas sejmowej debaty Wiesław Janczyk.

jk / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie