USA. Siły powietrzne zwolniły 27 osób za odmowę zaszczepienia się przeciwko Covid-19

Świat
USA. Siły powietrzne zwolniły 27 osób za odmowę zaszczepienia się przeciwko Covid-19
Flickr.com/U.S. Army Southern European Task Force, Africa/(CC BY 2.0)

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zwolniły 27 osób za odmowę zaszczepienia się przeciwko Covid-19 - poinformowała we wtorek amerykańska agencja AP. To pierwszy taki wypadek w tej służbie, gdy ktoś jest zwalniany za przeciwstawianie się nakazowi zaszczepienia się - tłumaczyła rzeczniczka US Air Force Ann Stefanek.

Amerykańskie siły powietrzne dały swym pracownikom czas do 2 listopada br., by się zaszczepili przeciw koronawirusowi, jednak tysiące odmówiło, bądź znalazło powód, by zostać zwolnionym z tego obowiązku - tłumaczyła Stefanek. Wszystkie zwolnione osoby to personel wojskowy niższego stopnia - dodała.

Zaszczepiono ponad 96 proc.  personelu wojskowego

Pentagon wcześniej w bieżącym roku zobowiązał wszystkich wojskowych, by zaszczepili się przeciw SARS-CoV-2 - zauważa AP. Podejmując tę decyzję, sekretarz obrony USA Lloyd Austin argumentował, że szczepienia są niezbędne do "utrzymania służby w zdrowiu i zdolności do odpowiedzi w sytuacjach kryzysowych".

 

ZOBACZ: COVID-19. Nowe dane o leku na koronawirusa. Znacznie lepsze wyniki preparatu Paxlovid

 

Zwolnienia w wojsku z powodu niepodporządkowywania się rozkazom nie są rzadkością, a dyscyplina w wojsku jest fundamentalną zasadą w służbie - tłumaczyła agencja. Tylko w trzech pierwszych kwartałach 2021 roku z powodu niesubordynacji zwolniono około 1800 członków Sił Powietrznych USA - mówiła rzecznik US Air Force.

 

Według danych Pentagonu na dzień 10 grudnia br. 96,4 proc. aktywnego personelu wojskowego otrzymało co najmniej jedną dawkę preparatu przeciw Covid-19. W Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych wskaźnik ten wyniósł nieco ponad 97 proc. 

 

zma / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie