MZ: Zmniejszanie liczby zaszczepionych trzecią dawką wynika z omyłek punktów szczepień

Polska
MZ: Zmniejszanie liczby zaszczepionych trzecią dawką wynika z omyłek punktów szczepień
PAP/EPA/Fabio Muzzi
Zdjęcie ilustracyjne

Zmniejszenie liczby szczepień trzecią dawką wynika z tego, że punkty szczepień poprawiają karty szczepień. Zdarza się, że iniekcje przypominające wpisywane jest jako trzecia dawka, zamiast przypominająca – wyjaśniło Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia na pytanie, dlaczego w codziennych statystykach o szczepieniach przeciw COVID-19 z dnia na dzień zmniejsza się liczba zaszczepionych trzecią dawką, wyjaśniło, że wynika to z tego, że punkty szczepień poprawiają karty szczepień.

Dane dot. trzeciej dawki i dawki przypominającej

"Pomimo informacji zawartych w komunikacie nr 14 Ministra Zdrowia w sprawie szczepień przeciw COVID-19 dawką przypominającą oraz dawką dodatkową uzupełniającą schemat podstawowy zdarza się, że szczepienie przypominające jest wpisywane jako trzecia dawka (3/3), zamiast 1/przypominająca" – przekazał resort.

 

Na stronie rządowej codziennie ukazuje się zestawienie o szczepieniach przeciw COVID-19. Wynika z niego, że w Polsce od końca grudnia 2020 r. wykonano 44 239 198 iniekcji. W poniedziałek podano, że trzecią dawkę szczepionki przyjęło 217 512 osób, a dawkę przypominającą – 4 671 733 osoby. Równo tydzień temu było to odpowiednio: 226 163 osoby i 3 717 520 osób.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce dzisiaj. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia z 14 grudnia

 

Wszystkie osoby w wieku 18-49 lat od 2 listopada uprawnione są do przyjęcia dawki przypominającej po 6 miesiącach od pełnego zaszczepienia. Natomiast osoby w wieku 50 plus od 24 listopada dostają skierowanie na nią po 5 miesiącach.

 

Trzecią dawkę zaleca się medykom, seniorom i osobom o obniżonej odporności, np. w trakcie terapii przeciwnowotworowej czy po przeszczepach narządów po 28 dniach od podania drugiej dawki.

zma / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie