Izrael. Rządowi eksperci odradzają podawanie czwartej dawki szczepionki przeciwko COVID-19

Świat
Izrael. Rządowi eksperci odradzają podawanie czwartej dawki szczepionki przeciwko COVID-19
PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND
61 proc. 9,5 milionowej populacji Izraela przyjęło dwie dawki szczepionki przeciwko Covid-19

Doradcy ministerstwa zdrowia Izraela zarekomendowali wstrzymanie decyzji o podawaniu czwartej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, wydłużenie okresu rekonwalescencji po zakażeniu Omikronem oraz wezwali do nieskracania okresu oddzielającego przyjęcie drugiej i trzeciej dawki preparatu - poinformował w poniedziałek serwis "Times of Israel".

Eksperci ministerstwa zdrowia poinformowali w niedzielę, że nie zalecają czwartego zastrzyku szczepionki, co było wcześniej wymieniane jako możliwość przez ministra zdrowia i premiera. Wspólnie z panelem ministerialnym ds. szczepień odradzono również skrócenie okresu pomiędzy przyjęciem drugiej i przypominającej dawki szczepionki z obecnych sześciu do trzech miesięcy.

 

Doradcy zarekomendowali jednak wydłużenie okresu rekonwalescencji dla pacjentów zakażonych Omikronem i podanie im dawki przypominającej trzy miesiące po przebyciu choroby. Wynoszący 10 dni okres kwarantanny powinien w ich przypadku - zdaniem ekspertów resortu - zostać wydłużony do dni 14.

Wariant Omikron. Jaka jest skuteczność szczepionek?

Według badań prof. Gili Regev Yochay z Centrum Medycznego Sheba osoby, które przed sześcioma miesiącami zaszczepiły się dwiema dawkami szczepionki Pfizera posiadają "niemal zerową odporność przeciwko wariantowi Omikron". - Złą wiadomością jest to, że po sześciu miesiącach od przyjęciu dwóch dawek organizm nie jest w stanie obronić się przed Omikronem. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że dawka przypominająca zapewnia zdecydowaną ochronę. Jej poziom jest jednak około czterech razy niższy niż w przypadku wariantu Delta - powiedziała prof. Yochay.

 

ZOBACZ: Izrael zamyka granice w obawie przed nowym wariantem koronawirusa

 

Panele eksperckie wydały opinię sprzeciwiającą się podaniu drugiej dawki ozdrowieńcom, którzy zostali już zaszczepieni dawką pierwszą oraz podaniu dawki trzeciej tym pacjentom, którzy zostali przed zachorowaniem zaszczepieni dwiema dawkami szczepionki przeciwko COVID-19.

 

Rekomendacje trafią teraz do dyrektora generalnego ministerstwa zdrowia Nachmana Asha. W oświadczeniu ministerstwo stwierdziło, że istnieje "konsensus dotyczący pogłębienia szczepień osób, które nie przyjęły jeszcze trzech dawek i wzmocnienia ochrony populacji zagrożonych".

Ile osób w Izraelu jest zaszczepionych?

Wydanie rekomendacji poprzedziły słowa premiera Izraela Naftalego Bennetta, który powiedział w niedzielę, że rząd przygotowuje się do wydawania w nadchodzącym roku czwartej dawki szczepionki.

 

61 proc. 9,5 milionowej populacji Izraela przyjęło dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19, 43 proc. z kolei otrzymało już dawkę przypominającą preparatu. 

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie