Lubuskie: pod starówką znaleziono szczątki niemieckiego żołnierza

Polska
Lubuskie: pod starówką znaleziono szczątki niemieckiego żołnierza
Stowarzyszenie Pomost
Szczątki żołnierza niemieckiego poległego w 1945 r.

Stare Miasto w Kostrzynie (Lubuskie) było areną walk w czasie II wojny światowej. Do dziś na zrujnowanej starówce znajdowane są ślady bitwy z 1945 roku. Najczęściej jest to broń, czasem niewybuchy i amunicja. Tym razem natknięto się na szczątki niemieckiego żołnierza. Ciało pochowano w leju po bombie i przysypano gruzem.

Na szczątki żołnierza natknęli się pracownicy Muzeum Twierdzy Kostrzyn podczas prowadzenia prac porządkowych. Powiadomiono o tym fakcie Stowarzyszenie Pomost, którego członkowie od lat zajmują się ekshumacją szczątków żołnierzy niemieckich w różnych częściach Polski. Ekshumację zwłok żołnierza przeprowadzono w czwartek.

 

Żołnierz poległ w czasie walk o Kostrzyn. Pochowany został prawdopodobnie w leju po bombie, który następnie zasypano gruzem, krawężnikami i kostką brukową. Niemiec doznał poważnych obrażeń. Po kościach widać, że miał roztrzaskaną czaszkę.

 

Szczątki żołnierza niemieckiego poległego w 1945 r.
Szczątki żołnierza niemieckiego poległego w 1945 r.

Znaleziono znak tożsamości 

Bomba eksplodowała na dawnej drodze, w pobliżu bastionu Filip. Przez lata przechodziły tamtędy setki turystów. Szczątki żołnierza spoczywały kilkadziesiąt centymetrów pod ich stopami. 

 

Przy szczątkach żołnierza znaleziono m.in. nieprzełamany znak tożsamości. Wynika z niego, że poległy służył w 361. Zapasowym Batalionie Grenadierów Pancernych. Poza odnaleziono również grzebień, złotą obrączkę, kilka monet, guziki, laryngofon, a nawet prezerwatywę. 

zdr/Gazeta Lubuska
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie