Znany rajdowiec Leszek K. trafi do aresztu. Miał być członkiem grupy przestępczej

Polska
Znany rajdowiec Leszek K. trafi do aresztu. Miał być członkiem grupy przestępczej
Damian KLAMKA/East News

O trzech miesiącach aresztu dla Leszka K. zdecydował sąd w Krakowie. Znany rajdowiec jest podejrzany o wyłudzenia podatków w handlu samochodami klasy premium.

Jak podało RMF FM, areszt dla Leszka K. jest konieczny "z powodu groźby wpływania na zeznania innych osób". Ponadto sąd uznał, że popełnienie czynów zarzucanych podejrzanym jest "wysoce prawdopodobne". Grozi im do 15 lat więzienia.

 

ZOBACZ: Do 15 lat więzienia za handel luksusowymi autami. Wśród zatrzymanych znany rajdowiec

 

Wielokrotnego mistrza Polski w rajdach samochodowych i pięć innych zatrzymano we wtorek. Mieli działać w grupie przestępczej, która - jak ustalili śledczy - wyłudzała VAT oraz opłaty akcyzowe za handel luksusowymi samochodami. Państwo miało na tym stracić 3 mln zł.

Trwa wielowątkowe śledztwo

Rzecznik krakowskiej prokuratury okręgowej Janusz Hnatko poinformował w środę, że trwa wielowątkowe śledztwo ws. oszustw podatkowych, związanych z nabyciem, przy wykorzystaniu przepisów wewnątrzwspólnotowych, luksusowych samochodów przez pozorujące działalność, fikcyjne podmioty gospodarcze.


Auta - jak podał rzecznik - kupowane za granicą lub w Polsce w autoryzowanych salonach, trafiały na rynek w kraju, przy wykorzystaniu przepisów, pozwalających obniżyć ich faktyczną wartość o podatek VAT oraz o należności akcyzowe. Temu celowi służyły fikcyjne, nieprowadzące faktycznej działalności podmioty gospodarcze, zarejestrowane zarówno poza granicami Polski, jak też podmioty zarejestrowane w Polsce, które - jak wyjaśnił Hnatko - nie dokumentowały w sposób rzetelny prowadzonych transakcji zakupu i dalszej sprzedaży, będąc wystawcami "pustych" faktur VAT.

an/ sgo/Interia Wydarzenia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie