Rosja. Przylecieli z RPA, mają COVID-19. Władze sprawdzą, czy to Omikron

Świat
Rosja. Przylecieli z RPA, mają COVID-19. Władze sprawdzą, czy to Omikron
PAP/EPA/Maxim Shipenkov
Na zdjęciu: chory na COVID-19 przewożony na oddział w szpitalu Komunarka w Moskwie.

Rosyjskie władze sanitarne sprawdzają, czy podróżni, którzy przylecieli do kraju z RPA, są zarażeni wariantem Omikron koronawirusa. 59 osób zostało skierowanych na kwarantannę, a u 9 z nich potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Dotychczas nie zarejestrowano w Rosji najnowszego wariantu COVID-19.

Dziewięć osób, które wróciły niedawno do Rosji z Republiki Południowej Afryki, ma pozytywny wynik badania na obecność koronawirusa - podały w niedzielę rosyjskie władze sanitarne.

 

Trwają ustalenia, czy jest to dotąd jeszcze w Rosji nie odnotowany wariant Omikron.

Turyści wrócili z RPA, trafili na kwarantannę

Osoby, które mają pozytywne wyniki testu znajdowały się w grupie 59 turystów znajdujących się pod obserwacją od czasu powrotu z RPA do Rosji. Zakażeni zostali umieszczeni w szpitalu.

 

Władze sanitarne w Moskwie informowały 30 listopada, że dotychczas nie zarejestrowano w Rosji wariantu Omikron.

 

ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki w BBC: Rosja próbuje destabilizować UE, by doprowadzić do jej rozpadu

 

Z kolei władze Federacji Rosyjskiej zakazały w ostatnim czasie wjazdu na terytorium kraju cudzoziemcom z ośmiu państw Afryki i wprowadziły dodatkowe testy dla osób przybywających rejsami lotniczymi z niektórych krajów.

 

Przyrost zgonów spowodowanych COVID-19 wciąż przekracza w Rosji 1200 w ciągu doby.

Rosja trzecia na świecie pod względem zgonów

W Rosji w październiku odnotowano niemal 75 tys. zgonów, związanych z COVID-19. Z danych wynika, że był to najgorszy pod tym względem miesiąc w kraju od początku pandemii koronawirusa - poinformował w piątek służba statystyczna Rosstat.

 

Według Rosstatu w październiku w Rosji zmarły 74 tys. 893 osoby, zakażone koronawirusem. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych pandemii w Rosji wyniosła pod koniec października ponad 520 tys.

 

Według raportu Rosstatu Rosja, który liczy 145 mln mieszkańców, jest na trzecim miejscu na świecie - po Stanach Zjednoczonych i Brazylii - pod względem śmiertelności wywołanej zakażeniami SARS-CoV-2.

 

ZOBACZ: Łukaszenka: Rosja dostarczyła Białorusi system rakietowy S-400 do celów szkoleniowych

 

Rosstat podkreśla, że oficjalne dane rządowe w Rosji podają inne liczby i wynika z nich, że do tej pory zmarło 278 tys. 857 osób zainfekowanych koronawirusem.

 

Specjalistyczny portal Gogow podał, że zaledwie 39,9 proc. rosyjskiego społeczeństwa jest w pełni zaszczepione, co wynika z ogólnego braku zaufania do rządowej kampanii szczepień kilkoma szczepionkami własnej produkcji, w tym Sputnikiem V.

 

W piątek w Rosji stwierdzono 32 tys. 930 nowe zakażenia w ciągu doby i 1217 zgonów na COVID-19.

hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie