Hiszpania. "Jedno na pięcioro dzieci z katarem ma COVID-19"

Świat
Hiszpania. "Jedno na pięcioro dzieci z katarem ma COVID-19"
Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Pediatra zaleciła wykonanie testu diagnostycznego na COVID-19 dzieciom mającym choćby lekki katar

Pediatra z publicznego ośrodka zdrowia w Saragossie ostrzegła na Twitterze, że jedno na pięcioro dzieci, które trafiają do lekarza z objawami przeziębienia, najczęściej z katarem, ma COVID-19. Lekarka ostrzega przed wysyłaniem przeziębionych dzieci do szkół.

Chorujące bezobjawowo lub lekko objawowo dzieci mogą zakażać inne osoby, dla których COVID-19 jest zagrożeniem - podkreśliła dr Eva Jimenez.

 

Zapadalność na COVID-19 wśród dzieci do 11 lat wzrosła w Hiszpanii w ostatnich dniach do ponad 500 przypadków na 100 tys. mieszkańców - poinformowała hiszpańska lekarka. "W Saragossie są szkoły, gdzie ponad 10 proc. dzieci pozostaje w domach z powodu pozytywnego testu na koronawirusa lub bliskiego kontaktu z osobą chorą" - zaznaczyła, dodając: "Są rodziny, jak moja, gdzie przechodzimy jedną kwarantannę po drugiej. Musimy to powstrzymać".

Katar u dziecka? Zalecany test

Pediatra zaleciła wykonanie testu diagnostycznego na COVID-19 dzieciom mającym choćby lekki katar, typowy w okresie jesiennym. "Nawet, jeśli dzieci nie mają gorączki, róbcie im testy" - zaapelowała. "Jeżeli niemożliwe jest pójście do przeciążonego ośrodka zdrowia, kupujcie testy w aptekach. Nie są drogie" - przekonywała. W jej ocenie "jeden na pięć katarów u dzieci daje pozytywny wynik podczas testu na obecność koronawirusa".

 

W Hiszpanii testy antygenowe kosztują w aptece nieco ponad 4 euro. W regionie Madrytu od 15 grudnia będą bezpłatne dla rezydentów, ze względu na spotkania świąteczne i możliwość zwiększenia zakażeń.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Skutki uboczne szczepionek przeciw COVID-19. Mity wokół tabeli WHO

 

Zakażone dzieci i ich rodziny powinny zostać poddane co najmniej 10 dniowej kwarantannie. "W innym przypadku członkowie rodziny będą chorować jeden po drugim. Chore dzieci nie powinny chodzić do szkoły" - podkreśliła na Twitterze cytowana wyżej lekarz pediatra.

Przygotowanie do szczepień dzieci 5-11 lat

Władze hiszpańskich regionów autonomicznych przygotowują się do masowych szczepień dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Kampania rozpocznie się 13 grudnia, kiedy do kraju dotrą pierwsze pediatryczne szczepionki Pfizer. Celem kampanii jest wakcynacja 3,5 mln dzieci, które będą jednak mogły zostać zaszczepione tylko za zgodą rodziców.

ac / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie