Turcja: przed ślubem obowiązkowy test na obecność rdzeniowego zaniku mięśni

Świat
Turcja: przed ślubem obowiązkowy test na obecność rdzeniowego zaniku mięśni
Flickr/shankar s.
Na obecność SMA będą również testowane noworodki

Pary planujące w Turcji ślub będą zobowiązane do przeprowadzenia testu na obecność uwarunkowanego genetycznie rdzeniowego zaniku mięśni. Ogłoszone w czwartek przez ministra zdrowia prawo wejdzie w życie przed końcem grudnia - podał dziennik "Daily Sabah".

- Wprowadzamy program testów na obecność rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) dla wszystkich planujących ślub par oraz noworodków. Testy na SMA stają się obowiązkiem każdego, kto planuje małżeństwo - ogłosił w czwartek minister Fahrettin Koca.

 

ZOBACZ: Turcja. Oskarżany o torturowanie ludzi Emiratczyk szefem Interpolu

 

- Pary, których geny wskazują na ryzyko poczęcia dziecka obciążonego SMA, będą mogły starać się o potomstwo korzystając z finansowanej w tym przypadku przez państwo metody in vitro - dodał turecki minister zdrowia.

 

Na obecność SMA będą również testowane noworodki. Wczesne jej wykrycie zwiększa szanse wyleczenia choroby.

 

ZOBACZ: Ministerstwo Spraw Zagranicznych: Polska i Turcja będą współdziałać przeciw nielegalnej migracji

 

Rdzeniowy zanik mięśni to uwarunkowane genetycznie schorzenie nerwowo-mięśniowe, które prowadzi do utraty neuronów ruchowych rdzenia kręgowego (przekazujących impulsy z mózgu do mięśni), co w konsekwencji powoduje osłabienie i zanik mięśni.

 

SMA jest drugą po mukowiscydozie najczęściej występującą chorobą autosomalną recesywną. Według serwisu medycznego Medscape częstotliwość występowania SMA wynosi od jednego na 6 tys. do jednego na 10 tys. żywych urodzeń.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie