Janina Ochojska zatrzymana przez policję. "Rutynowa kontrola na granicy"

Polska
Janina Ochojska zatrzymana przez policję. "Rutynowa kontrola na granicy"
Polsat News
Europosłanka Janina Ochojska

- Jestem przy granicy polsko-białoruskiej. Policja zatrzymała samochód, którym jechałam z grupą europosłów do rutynowej kontroli, by sprawdzić, czy kogoś lub czegoś nie przewozimy. Wylegitymowano nas - podała w rozmowie z Polsat News Janina Ochojska. Zapowiedziała, że sprawa niewpuszczenia ich do strefy "będzie miała dalszy bieg". - Prawnicy złożą wniosek do Trybunału w Strasburgu - dodała.

Ochojska razem z grupą europosłów, m.in. Różą Thun, Łukaszem Kohutem, Kataliną Cseh i Fabienne Keller odwiedziła przygraniczne tereny. Na drodze doszło do rutynowej policyjnej kontroli. - Wylegitymowano nas - wyjaśniła na antenie Polsat News. 

 

Z informacji, jakie uzyskała Interia wynika, że uczestników wyjazdu zatrzymała policja. Europosłowie zostali wylegitymowani. Konwoju humanitarnego nie wpuszczono do strefy. Ochojską poinformowano, że musi złożyć stosowny wniosek z odpowiednim wyprzedzeniem. 

 

- Rozmawialiśmy z komendantem Straży Granicznej o tym, dlaczego nie możemy przejechać dalej. Jako europosłowie zgłosiliśmy oficjalnie, że nie wpuszczono nas do "strefy", że jako dyplomaci nie możemy podróżować swobodnie po całym terenie Unii Europejskiej. Będziemy starać się, by sprawa miała dalszy bieg. Prawnicy złożą wniosek do Trybunału w Strasburgu - zapowiedziała.

 

Ochojska podkreśliła, że używa słowa "strefa", choć "tak naprawdę jej nie ma".

 

- Nowelizacja ustawy jest niezgodna z konstytucją. Ani mediom, ani nam policjanci nie powinni zabraniać wjazdu na te tereny, bo strefa i stan wyjątkowy się skończyły - podsumowała europosłanka.

Żaryn: to ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo Polski

"Pierwszego dnia po wejściu w życie nowych zasad ochrony granicy z Białorusią niektórzy politycy znów ruszyli, by robić polityczne happeningi. Takie działania mają negatywny wpływ na bezpieczeństwo Polski i zdolność odpierania operacji hybrydowej przeciwko RP" - tak działania Ochojskiej skomentował na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

 

"Jestem porażona okrucieństwem tej władzy"

- Nic się nie zmienia, bo praktycznie stan wyjątkowy trwa - mówiła wcześniej - podczas konferencji prasowej Ochojska.

 

Europosłanka nie pozostawiła na decyzjach władzy suchej nitki, podkreślając, że faktyczne przedłużenie stanu wyjątkowego bez dostępu dla mediów i organizacji humanitarnych jest niekonstytucyjne.

 

ZOBACZ: Kryzys migracyjny. Janina Ochojska w "Gościu Wydarzeń", sobota, 27 listopada

 

- Jestem porażona okrucieństwem tej władzy. Tak szybko przeprowadzili tę ustawę przez Sejm, tak szybko prezydent ją podpisał. Nikt z nich nie zastanowił się, że ich działania są wymierzone przeciwko każdemu człowiekowi, który jest w tym lesie i potrzebuje pomocy - mówiła.

"Nie możemy pozwolić na to, żeby ludzie umierali w lasach"

Apelowała o nie poddawanie się w walce o interes tych, których życie i zdrowie są zagrożone.

 

- Musimy zastanowić się, co my, jako europosłowie, możemy zmienić i powinniśmy naciskać na rząd i odpowiednie władze, żeby jednak dopuszczono organizacje humanitarne oraz media do granicy, bo nie możemy pozwolić na to, żeby ludzie umierali w lasach, chociaż wiemy, że i tak będą, bo nie będziemy mogli do wszystkich dotrzeć - kontynuowała Janina Ochojska. - Czy nasza wizyta tutaj coś zmieni? Nie sądzę, ale chcemy być świadkami tego co tutaj się dzieje - dodała.

 

zma/msl/ac/polsatnews.pl/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie