Spotkanie premiera z opozycją. Szef rządu chce rozmawiać o sytuacji geopolitycznej

Polska
Spotkanie premiera z opozycją. Szef rządu chce rozmawiać o sytuacji geopolitycznej
EPA/VICKIE FLORES
Premier Mateusz Morawiecki zaprosił na poniedziałek na ok. godz. 15 przedstawicieli klubów opozycyjnych

W poniedziałek na godzinę 15:00 zaplanowano spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z klubami i kołami parlamentarnymi. Tematem rozmów ma być kryzys na granicy z Białorusią oraz "niezwykle trudna sytuacja geopolityczna". Kto z zaproszonych potwierdził obecność?

Zaproszenie na spotkanie kluby opozycyjne otrzymały w niedzielę wieczorem. Ma ono dotyczyć "identyfikowanych zagrożeń geopolitycznych pochodzących ze wschodu". 

 

- Rozumiem, że sprawa jest pilna - komentował w Polsat News formę i czas przekazania informacji przez Kancelarię Premiera Cezary Tomczyk z Koalicji Obywatelskiej. 

 

Pytany, czy na spotkanie ktoś z KO pójdzie, odparł, że "o sprawach bezpieczeństwa zawsze warto rozmawiać. Dzisiaj zbierze się kolegium i zapadnie decyzja o tym jak ma wyglądać nasza reprezentacja na to spotkanie". Dodał jednak, że był na kilku spotkaniach z premierem i "zazwyczaj czułem się rozczarowany".  

 

Przed południem sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński poinformował, że przedstawiciele klubu KO będą obecni na spotkaniu. Pojawią się na nim dwaj wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej: Borys Budka oraz Tomasz Siemoniak.

 

- Jako Koalicja Obywatelska i Platforma Obywatelska zawsze uznawaliśmy, że sprawy bezpieczeństwa mają najwyższy priorytet, dlatego na tym spotkaniu będziemy i czekamy na poważną informację, która należy się tylko opozycji, ale całemu polskiemu społeczeństwu - powiedział dziennikarzom Kierwiński.

 

Dodał, że może dziwić nagły tryb zwoływania spotkania, bo takie kontakty między rządem i opozycją w sprawach bezpieczeństwa powinny być czymś stałym, a nie realizowanym tylko wtedy, gdy "premierowi wszystko wypada z rąk".

 

- Przez ostatnie miesiące nie było żadnej chęci rozmowy pana premiera Morawieckiego z opozycją, pan premier zajmował się głównie atakowaniem opozycji - mówił Kierwiński. Wskazał, że ma "nieodparte wrażenie, że ta nagła chęć współpracy z opozycją wynika tylko i wyłącznie z problemów wewnętrznych PiS, z problemów sondażowych i z bałaganu, jaki wokół siebie robią". 

Kto przyjdzie na spotkanie? PSL na "tak"

Obecność potwierdził Klub Koalicja Polska-PSL. - Oczywiście, że tak. Delegacja Koalicji Polskiej weźmie udział w takim spotkaniu - mówił w TOK FM marszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL.

 

- Bierzemy udział w ponadpolitycznych spotkaniach dotyczących bezpieczeństwa Polaków oraz ich zdrowia i życia, bo tego wymaga odpowiedzialność za państwo. Liczę na konkretne informacje ze strony premiera - wyjaśniał. 

 

Obecność potwierdziła także Konfederacja. - W spotkaniu uczestniczył będzie Krzysztof Bosak - przekazał Polsat News poseł tej partii, Robert Winnicki. 

 

Na spotkaniu pojawią się także przedstawiciele PiS. - Klub PiS na spotkaniu u premiera będzie reprezentowany przez marszałka Terleckiego oraz przeze mnie - zapowiedziała rzeczniczka ugrupowania Anita Czerwińska.

 

ZOBACZ: Kryzys migracyjny. Premier Mateusz Morawiecki spotka się z przedstawicielami klubów opozycyjnych

 

Zaproszenie otrzymała także Polska 2050 Szymona Hołowni. W radiowej Trójce posłanka tego ugrupowania, Paulina Henning-Kloska, mówiła, że "dostaliśmy zaproszenie dla jednej osoby na dzisiejsze spotkanie z premierem". 

 

- To, czego będziemy chcieli się dowiedzieć od premiera, to nie to gdzie był, ale co z tych zagranicznych spotkań przywiózł - dodała.

Lewica również przyjdzie

- Z tego, co wiem, wszystkie kluby przyjęły zaproszenie, wpłynęło ono wczoraj wieczorem - przekazał w Radiu Zet jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty. 

 

Jak dodał, "są sprawy, w których z władzą spotykają się wszystkie siły polityczne chociażby deklarowały, że nigdy w życiu, bo to niemoralne: sprawy związane z życiem i śmiercią, ochroną granic".

laf/ml/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie