Ursula von der Leyen: musimy zyskać na czasie, by lepiej przygotować się na wariant Omikron

Świat
Ursula von der Leyen: musimy zyskać na czasie, by lepiej przygotować się na wariant Omikron
PAP/EPA/TOMS KALNINS
Ursula von der Leyen odpowiadała na pytania dziennikarzy na Łotwie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w niedzielę, że Unia Europejska potrzebuje więcej czasu na pełną ocenę ryzyka związanego z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa Omikron i lepsze przygotowanie się do nowej sytuacji.

- Wiemy, że to wyścig z czasem, naukowcy i producenci potrzebują dwóch-trzech wygodni, by lepiej zrozumieć nowy wariant - podkreśliła von der Leyen podczas konferencji prasowej na Łotwie.

 

W tym czasie - zdaniem szefowej KE - kraje UE powinny poświęcić uwagę środkom zaradczym, wśród których jako najważniejszy wskazała szczepionki przeciw Covid-19. Przypomniała, że Komisja podpisała w maju trzecią umowę z firmami BioNTech/Pfizer, według której Unii Europejskiej zostanie dostarczonych kolejne 1,8 mld dawek preparatu.

 

ZOBACZ: Omikron w Austrii. Podejrzenie pierwszego zakażenia nowym wariantem koronawirusa

 

Kontrakt zawiera klauzulę zobowiązującą producentów do dostosowania szczepionki do nowego wariantu w ciągu 100 dni od momentu, kiedy badania wykażą jego odporność na opracowany preparat - podała agencja Reutera.

 

Odkryty 24 listopada w Republice Południowej Afryki wariant Omikron został dotychczas zidentyfikowany w należących do UE Belgii, Danii, Niemczech, Włoszech i Holandii oraz w Australii, Botswanie, Izraelu, Hongkongu i Wielkiej Brytanii.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie