USA. Spędził niesłusznie w więzieniu 43 lata. Nie dostanie odszkodowania

Świat
USA. Spędził niesłusznie w więzieniu 43 lata. Nie dostanie odszkodowania
GoFundMe
Strickland nie dostanie odszkodowania

Skazany w 1978 r. za zabójstwo Kevin Strickland został we wtorek uniewinniony przez sąd w Missouri i zwolniony z więzienia po niemal 43 latach. Mimo unieważnienia wyroku mężczyzna nie otrzyma żadnego odszkodowania od stanu za czas spędzony w więzieniu.

- Wciąż nie mogę w to uwierzyć. Nie sądziłem, że ten dzień nadejdzie - powiedział 62-letni Strickland po wyjściu z zakładu karnego w Cameron w stanie Missouri.

 

Strickland spędził w więzieniu 43 lata i wyszedł z niego 7 lat przed zakończeniem 50-letniego wyroku w wyniku trwających przez lata starań jego prawników. Mężczyzna został skazany w 1978 r. jako jedna z trzech osób oskarżonych o napad, w którym zginęły trzy osoby, a czwarta została ranna. Kobieta, która przeżyła atak początkowo wskazała Stricklanda jako jednego z napastników, ale w 2009 zmieniła swoje zeznania, pomagając prawnikom w jego uwolnieniu. Zeznała, że pierwotnie wskazała Stricklanda pod presją policji.

 

 

O anulowanie skazania Stricklanda wnieśli stanowi prokuratorzy, którzy argumentowali, ze niewinność mężczyzny jest "jasna i przekonująca". Sędzia James Welsh zgodził się i uznał, że nie powinien on spędzić w więzieniu "ani dnia więcej".

 

ZOBACZ: Kamil M. uniewinniony ws. zabójstwa ojca

 

Mimo unieważnienia wyroku mężczyzna nie otrzyma od stanu Missouri żadnego odszkodowania za niesłuszne skazanie. To dlatego, że stanowe prawo pozwala na wypłatę rekompensaty tylko w przypadku udowodnienia przez skazanego swojej niewinności za pomocą badań DNA. Prawnicy Stricklanda uruchomili internetową zbiórkę na jego rzecz i dotychczas zebrali ponad 300 tys. dolarów.

 

Według dziennika Kansas City Star, 43 lata niesłusznie spędzone przez mężczyznę w więzieniu są rekordem w skali całego kraju.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie