USA. Biały Dom przekazał "silne wsparcie" Polsce w obliczu działań Białorusi

Świat
USA. Biały Dom przekazał "silne wsparcie" Polsce w obliczu działań Białorusi
PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS / POOL
Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan rozmawiał w środę z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem, przekazując silne wsparcie Waszyngtonu w obliczu działań reżimu Łukaszenki na granicy - poinformował Biały Dom. Przedmiotem rozmowy była też sytuacja na Ukrainie.

"[Jake Sullivan - red.] przekazał silne wsparcie dla Polski w obliczu działań reżimu Łukaszenki, które stworzyły kryzys migracyjny na granicy Polski z Białorusią" - podała w komunikacie rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu Emily Horne.

 

"Obaj wymienili też poglądy na temat rosyjskich działań wojskowych przy granicy z Ukrainą i zobowiązali się do dalszych bliskich konsultacji" - dodała Horne.

 

ZOBACZ: Władimir Putin: Polska nie powinna eskalować napięć na granicy z Białorusią

 

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego dodała, że w trakcie rozmowy telefonicznej z szefem BBN doradca prezydenta Bidena "podkreślił mocną współpracę w sprawach obronnych i z zadowoleniem przyjął trwające wysiłki w kierunku wzmocnienia czynnika odstraszania NATO".

 

W minionym tygodniu te same tematy były przedmiotem rozmów szefów polskiej i amerykańskiej dyplomacji, Zbigniewa Raua i Antony'ego Blinkena. Blinken również wówczas wyraził solidarność z Polską i potępił działania białoruskiego reżimu.

Napięta sytuacja na granicy

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Następnie Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

 

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne.

zma / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie