Szef MSZ Zbigniew Rau rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Niemiec m.in. o kryzysie migracyjnym

Polska
Szef MSZ Zbigniew Rau rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Niemiec m.in. o kryzysie migracyjnym
MSZ/Tymoteusz Markowski
Szef MSZ Zbigniew Rau

Szef MSZ Zbigniew Rau rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem - podał resort. Tematem była sytuacja na Białorusi, a także trwający kryzys migracyjny na wschodniej granicy UE oraz pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa w regionie.

Ponadto, ministrowie omówili również polsko-niemieckie kwestie bilateralne - poinformowało MSZ we wpisie na Twitterze.

 

ZOBACZ: Donald Tusk stracił prawo jazdy w służbowym samochodzie

 

Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje. Do 2 grudnia w pasie przygranicznym polsko-białoruskim obowiązuje stan wyjątkowy.

 

Szef MSZ uczestniczył w międzynarodowej wideokonferencji nt. Białorusi

Jak poinformował w komunikacie rzecznik MSZ Łukasz Jasina celem konferencji było "przedyskutowanie możliwych sposobów na zakończenie kryzysu politycznego na Białorusi, doprowadzenie do rozpoczęcia dialogu między władzami a demokratyczną opozycją, a także powrót Białorusi na ścieżkę demokratyzacji".

 

Minister Rau podkreślił - poinformował rzecznik MSZ - że "głównymi celami Polski oraz UE pozostają wsparcie niezależności i suwerenności Białorusi oraz ochrona praw obywateli Białorusi, a także doprowadzenie do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych".

 

- Jako wspólnota transatlantycka nie uznajemy Aleksandra Łukaszenki za prezydenta i nie powinniśmy tego czynić w przyszłości. Nie ma mowy o powrocie do poprzedniego stanu rzeczy, jak to miało miejsce po wcześniejszych tzw. wyborach. Reżim stał się jeszcze bardziej archaiczny, a społeczeństwo bardziej zdeterminowane. Nasza solidarność i nasza odporność jest dla Białorusinów zwiastunem zwycięstwa – powiedział minister Rau cytowany w komunikacie.

Zbigniew Rau rozmawiał ze Swiatłaną Cichanouską

Minister Zbigniew Rau rozmawiał dziś z Swiatłaną Cichanouską, która podziękowała Polsce za wsparcie jakie otrzymuje białoruskie społeczeństwo obywatelskie" - poinformował resort spraw zagranicznych na Twitterze. "Minister Rau zapewnił rozmówczynię, że polska polityka wobec Białorusi pozostaje niezmienna" – podkreślono.

 

 

Szef MSZ uczestniczył wcześniej w poniedziałek w międzynarodowej wideokonferencji nt. Białorusi, zorganizowanej przez kanclerza Austrii Alexandra Schallenberga. Jako wspólnota transatlantycka nie uznajemy Aleksandra Łukaszenki za prezydenta i nie powinniśmy tego czynić w przyszłości - podkreślał podczas konferencji Rau.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie