Gdańsk. Śledztwo w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza jest w końcowej fazie

Polska
Gdańsk. Śledztwo w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza jest w końcowej fazie
East News/WOJCIECH STROZYK/REPORTER
Mural upamiętniający Pawła Adamowicza

Śledztwo w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest w końcowej fazie - poinformowała prokuratura. Według trzeciej opinii ekspertów Stefan W. miał ograniczoną poczytalność, czyli może odpowiadać przed sądem. Podejrzanemu za zabójstwo grozi dożywocie.

- O decyzji końcowej, jaka zostanie podjęta, prokurator powiadomi odrębnym komunikatem. Śledztwo w tej sprawie zostało przedłużone do 15 stycznia 2022 r., a termin tymczasowego aresztowania do 27 grudnia 2021 r. - powiedziała prokurator Grażyna Wawryniuk.

 

Kilka tygodni temu śledczy skończyli analizę trzeciej opinii ekspertów w sprawie zdrowia psychicznego Stefana W. podejrzanego o zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Podejrzany miał ograniczoną poczytalność, co oznacza, że może odpowiadać przed sądem.

Akt oskarżenia w sprawie zabójstwa prezydenta

O tym, że będzie akt oskarżenia w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, a Stefan W. zostanie osądzony poinformowało w poniedziałek rano RMF FM.

 

Z odpowiedzialności karnej przed sądem zwolniłaby jedynie opinia, w której biegli by orzekli, że miał zniesioną poczytalność w czasie popełniania zarzucanego mu czynu.

 

ZOBACZ: Śmierć Pawła Adamowicza. Zeznawali świadkowie w procesie ws. organizacji koncertu WOŚP

 

Decyzję o powołaniu trzeciego zespołu ekspertów, podjęła pod koniec ubiegłego roku Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, która prowadzi śledztwo po zabójstwie prezydenta Gdańska. Wcześniej prokuratura informowała, że dwa zespoły biegłych wydały w sprawie opinie zwierające odmienną ocenę stanu poczytalności podejrzanego w chwili popełnienia zarzuconego mu zabójstwa.

 

Według śledczych, "podjęte przez prokuratora czynności nie doprowadziły do wyjaśnienia i wyeliminowania sprzecznych wniosków". Z tego powodu prokuratura powołała trzeci zespół biegłych.

Tragedia podczas finału WOŚP

Wieczorem 13 stycznia 2019 roku. 27-letni Stefan W. podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wbiegł na scenę i zaatakował nożem prezydenta Adamowicza. Na nagraniach pokazujących zdarzenie widać, jak napastnik przebiegł przez podest i zadał mu kilka ciosów nożem. Po zamachu mężczyzna podnosił w górę ręce w geście zwycięstwa. Zanim został zatrzymany chodził po scenie.

 

Adamowicz przeszedł w szpitalu pięciogodzinną operację, zmarł 15 stycznia, nie odzyskując przytomności. Sekcja zwłok wykazała, że miał trzy głębokie rany – jedną w okolicy serca i dwie brzucha.

 

Za zabójstwo Stefanowi W. grozi dożywocie.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie