Wilno. Piotr Müller: blokada handlowa - jedno z narzędzi, które może być zastosowane wobec Białorusi

Polska
Wilno. Piotr Müller: blokada handlowa - jedno z narzędzi, które może być zastosowane wobec Białorusi
PAP/Radek Pietruszka
Rzecznik rządu Piotr Müller

Zamknięcie przejść granicznych czy blokada handlowa z Białorusią, to są nadal narzędzia, które są w wachlarzu rozwiązań politycznych, gospodarczych, które mogą być wobec Białorusi stosowane - mówił w niedzielę w Wilnie rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller towarzyszy premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w spotkaniach z premierami Estonii, Litwy oraz Łotwy. Rzecznik rządu pytany przez dziennikarzy podczas wizyty w Wilnie czy jest już decyzja o ewentualnym zamknięciu przejścia kolejowego w Kuźnicy odparł, że nie. - Analizujemy to, co się dzieje przy granicy polsko-białoruskiej. W związku z tym, że wydaje się na ten moment, że te żądania, które zostały skierowane w kierunku Białorusi są spełnione, to być może takiej decyzji nie trzeba będzie podejmować – przyznał.

 

ZOBACZ: Kryzys na granicy. Premier Mateusz Morawiecki przybył do Wilna na spotkanie z premier Szimonyte

 

Piotr Müller zwrócił jednocześnie uwagę, że jeśli chodzi "w ogóle o zamknięcie przejść granicznych czy pewnego rodzaju blokadę handlową z Białorusią, to jest nadal narzędzie, które jest w wachlarzu rozwiązań politycznych, gospodarczych, które mogą być wobec Białorusi stosowane".

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. "Mamy do czynienia z człowiekiem nieprzewidywalnym"

- Nie udawajmy, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej się ustabilizowała, bo wierzyć dyktatorowi Łukaszence nie sposób – zwrócił uwagę. Jak dodał, mamy do czynienia z człowiekiem nieprzewidywalnym, który potrafi ordynarnie kłamać i manipulować, co – ocenił rzecznik – jest największą bronią Łukaszenki.

 

ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premier Estonii Kają Kallas

 

Premier Morawiecki wcześniej w Tallinnie pytany, czy polski rząd rozważa całkowite wstrzymanie ruchu towarowego między Polską a Białorusią, aby uderzyć gospodarczo w reżim Alaksandra Łukaszenki, odpowiedział: "rozważane są kroki o charakterze coraz bardziej poważnych sankcji gospodarczych, łącznie z zamknięciem granicy białorusko-polskiej od strony polskiej". - Zgodnie z pewną regułą drabiny eskalacyjnej - chcemy dać szansę Łukaszence cofnąć się i doprowadzić do powrotu migrantów do krajów pochodzenia. Najpierw zamykamy jedno przejście w Kuźnicy Białostockiej - wyjaśnił premier.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie