Słowacja. Padł rekord zakażeń koronawirusem. "Lekarze dokonują dramatycznych wyborów" 

Świat
Słowacja. Padł rekord zakażeń koronawirusem. "Lekarze dokonują dramatycznych wyborów" 
screen/Reuters
Na Słowacji padł dobowy rekord zakażeń koronawirusem

Po raz pierwszy od początku pandemii w marcu 2020 r. liczba zakażonych SARS-CoV-2 jednego dnia przekroczyła 9 tys. W piątek zanotowano 9171 dodatnich wyników testów PCR. Liczba hospitalizowanych wynosi ok. 3 tys., co jest uznawane za próg krytyczny w rozwoju pandemii.

Słowackie media informując o piątkowych rekordowych wskaźnikach, oceniają, że obecnie w kraju jest najgorsza sytuacja epidemiczna na świecie.

"Lekarze dokonują dramatycznych wyborów" 

Poprzedni tak wysoki dzienny wzrost zakażeń zanotowano we wtorek, gdy laboratoria wykryły 8342 nowe przypadki koronawirusa. W piątek do słowackich szpitali przyjęto 52 osoby z Covid-19. Tym samym całkowita liczba hospitalizowanych wzrosła do 2997 i najprawdopodobniej w ciągu weekendu przekroczy 3 tys.

 

Według ministra zdrowia Vladimira Lengvarskiego ten limit jest kluczowy dla zapewnienia chorym właściwej opieki medycznej. Na szpitalnych oddziałach intensywnej terapii przebywa obecnie 268 pacjentów, w tym 256 z nich wymaga respiratorów.

 

Premier Eduard Heger napisał na Facebooku, że w kraju brakuje już tej aparatury i lekarze muszą dokonywać dramatycznych wyborów, który z chorych otrzyma takie wsparcie.

 

ZOBACZ: PZN: Klemens Murańka otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa

 

W sobotniej debacie w słowackim radiu publicznych Heger opowiedział się, za wprowadzeniem obowiązkowych szczepień przeciw Covid-19. Stwierdził, że rozmawia z prawnikami o tym, czy pozwala na to konstytucja. Jeśli będzie to możliwe, wystąpi z propozycją wprowadzenia obowiązku szczepień dla osób starszych.

 

Premier przyznał, że na temat obowiązku szczepień rozmawia z liderami partii koalicyjnych, którzy sprzeciwiają się takiemu rozwiązaniu. Heger powiedział, że ewentualna decyzja w tej sprawie wymaga „odwagi politycznej”.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie