Saksonia. Niezaszczepieni nie wyjdą z domu po godz. 22. Land ogłasza nowe obostrzenia

Świat
Saksonia. Niezaszczepieni nie wyjdą z domu po godz. 22. Land ogłasza nowe obostrzenia
PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND
W Saksonii niezaszczepieni nie wyjdą z domu po godz. 22

Saksonia jest po Bawarii kolejnym krajem związkowym, który zadecydował o wprowadzeniu nowych, ostrzejszych środków walki z COVID-19, m.in. zamknięciu obiektów rekreacyjnych i kulturalnych. Wiele miejsc będzie niedostępnych dla niezaszczepionych, a w powiatach o najwyższym wskaźniku zakażeń będzie obowiązywać godzina policyjna – informuje portal NTV.

Nowe przepisy wchodzą w życie od poniedziałku, będą obowiązywać do 12 grudnia.

 

- Wolność bez odpowiedzialności nazywa się egoizmem, (…) tu chodzi o solidarność. Nowe środki są absolutnie konieczne – oświadczył premier Saksonii Michael Kretschmer.

Obostrzenia dla gastronomii

W związku z szybko rosnącą liczbą infekcji koronawirusem, Saksonia wprowadza duże ograniczenia sanitarne w sferze publicznej. Wszystkie obiekty kulturalne i rekreacyjne, biblioteki, bary, kluby i dyskoteki będą zamknięte. To samo dotyczy jarmarków bożonarodzeniowych, a także obiektów turystycznych i hotelarskich.

 

Obiekty gastronomiczne będą mogły pracować do godz. 20, a klientów będzie obowiązywać zasada 2G (wstęp dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców).

 

ZOBACZ: Włochy: po pół roku od pełnego zaszczepienia szczepionka słabnie. Z 95 do 82 proc.

 

Zabroniona będzie też organizacja imprez masowych, festiwali i targów, wycieczek autokarami oraz pociągami. Zamknięte będą szkoły tańca i ośrodki kształcenia dla dorosłych. Czynne pozostaną miejsca z zajęciami dla dzieci i młodzieży do 16. roku życia. W miejscach pracy obowiązywać ma zasada 3G (zaszczepieni, ozdrowieńcy i osoby z ujemnym testem na COVID-19) – podaje portal NTV. Szkoły i przedszkola pozostają na razie otwarte.

 

W powiatach o największej liczbie infekcji koronawirusem (powyżej 1 tys. na 100 tys. mieszkańców) wprowadzona będzie godzina policyjna. Obecnie są cztery takie powiaty: Miśnia, Budziszyn, Lipsk i Szwajcaria Saksońska.

Niezaszczepieni z zakazem wyjścia z domu

Osoby niezaszczepione nie będą mogły opuszczać domów po godz. 22. Ponadto ma zostać uchwalony zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

 

ZOBACZ: Radosław Fogiel: trwa zbiórka podpisów pod projektem w sprawie szczepień pracowników

 

Z ograniczeń wyłączona została część handlu detalicznego – sklepy z artykułami spożywczymi i pierwszej potrzeby, supermarkety, drogerie, apteki. W sklepach pozostałych branż oraz u fryzjera będzie obowiązywać zasada 2G. Kościoły i wspólnoty religijne będą działać zgodnie z zasadą 3G.

"Winni niezaszczepieni"

- Potrzebujemy innego zestawu narzędzi – uzasadnił Kretschmer. - Dotychczasowe zasady już nie wystarczają, konieczne są nowe bariery - dodał premier Saksonii. Podkreślił, że prawdziwym powodem trudnej sytuacji w Saksonii jest niski wskaźnik szczepień.

 

ZOBACZ: Hongkong zaaprobował szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 3-17

 

- Wolność bez odpowiedzialności nazywa się egoizmem, (…) tu chodzi o solidarność. Nowe środki są absolutnie konieczne – oświadczył.

 

- Przy obecnej dynamice wzrostu infekcji żaden region w Niemczech nie doświadczy Bożego Narodzenia bez ograniczeń – przewiduje NTV. W Saksonii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 7791 nowych infekcji.

 

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie