Niemcy. Rząd wprowadza zmiany w obostrzeniach. Restrykcje dla niezaszczepionych

Świat
Niemcy. Rząd wprowadza zmiany w obostrzeniach. Restrykcje dla niezaszczepionych
PAP/EPA/CONSTANTIN ZINN
Posiadający certyfikat, czyli w pełni zaszczepieni, ozdrowieńcy i mający negatywny wynik testu, będą mogli funkcjonować bez przeszkód

Niemcy zdecydowały się na wprowadzenie nowych restrykcji i zmian w obowiązujących przepisach pandemicznych. W niektórych landach wstęp do barów, restauracji, środków transportu oraz miejsc pracy będzie możliwy tylko dla osób zaszczepionych lub z negatywnym testem. To odpowiedź na rosnącą liczbę nowych zakażeń.

Zapowiedziane zmiany w przepisach oznaczają, że Niemcy nie zamierzają wprowadzać ogólnokrajowego lockdownu. Nowe zasady zaczną obowiązywać, premiując zaszczepionych, w tych regionach, w których przekroczony zostanie ustalony wcześniej próg przyjęć osób zakażonych do szpitali. 

Szczepienie albo lockdown

Poziom hospitalizacji jest różny i dostosowany do liczby populacji danego regionu. Po jego przekroczeniu, restrykcje obejmą osoby niezaszczepione. 

 

Posiadający certyfikat, czyli w pełni zaszczepieni, ozdrowieńcy i mający negatywny wynik testu, będą mogli funkcjonować bez przeszkód. Certyfikat wymagany będzie mi.in. w restauracjach, barach, siłowniach, klubach fitness oraz miejscu pracy. Niezaszczepieni będą mogli pracować tylko z domu. 

 

Szczepienie będzie także konieczne by móc podróżować autobusami lub pociągami. Nowe zmiany, nazwane zasadą "2G" rząd federalny przedstawił w czwartek.

 

ZOBACZ: Pandemia koronawirusa. Austria wprowadza całkowity lockdown

 

Zdecydowano się także na uniemożliwienie podejmowania szybkich decyzji dotyczących natychmiastowego zamykania sektorów gospodarki, czy nakazów nauki i pracy zdalnej w wymiarze krajowym. To nie spodobało się części ugrupowań. Obecne zmiany przepisów popiera w pełni przyszła niemiecka koalicja rządowa.

 

Ostatniej doby w Niemczech potwierdzono 64 164 nowe zakażenia. To najwięcej od początku epidemii. Zmarło 261 zakażonych COVID-19. Łącznie odnotowano 5 233 821 zakażeń i 99 169 śmierci. 

laf/bas/Deutsche Welle/Rzeczpospolita/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie