Osunięcie ziemi w Kanadzie. Co najmniej jedna ofiara śmiertelna, setki osób ewakuowano

Świat
Osunięcie ziemi w Kanadzie. Co najmniej jedna ofiara śmiertelna, setki osób ewakuowano
screen/Reuters
Ulewne deszcze w Kanadzie. Osunęła się ziemia, ewakuowano setki osób

Odnaleziono śmiertelną ofiarę spowodowanego ulewnymi deszczami osunięcia ziemi na jedną z autostrad w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska. Są doniesienia o innych osobach, z którymi nie ma kontaktu.

Ofiarę osunięcia się ziemi odnaleziono na autostradzie 99, jednej z głównych dróg w południowej części Kolumbii Brytyjskiej. Policja przekazała mediom, że są także doniesienia o dwóch osobach, z którymi nie udało się jeszcze skontaktować. Według świadków osuwająca się ziemia mogła zepchnąć z autostrady od trzech do dziesięciu samochodów – podały media.

"Wydarzenie o charakterze katastrofalnym" 

Cały czas trwa przeszukiwanie terenu przy autostradzie 7 w pobliżu Agassiz, gdzie w niedzielę dwa osuwiska zablokowały ok. 50 samochodów i skąd w poniedziałek helikopterami ewakuowano łącznie 311 osób, 26 psów i jednego kota – podawał publiczny nadawca CBC.

 

 

Część miejscowości w Kolumbii Brytyjskiej jest odcięta od świata z powodu zamknięcia dróg, w niektórych miejscowościach prowincji doszło do ewakuacji.

 

We wtorek wieczorem władze wezwały wszystkich mieszkańców Sumas Prairie, by niezwłocznie opuścili swoje domu w związku z zagrożeniem zalania przez wzbierającą wodę pobliskiej Fraser River. "To wydarzenie będzie miało charakter katastrofalny" - napisały władze w komunikacie.

 

 

"Nakazy ewakuacji ogłaszano w wielu miejscowościach od niedzieli w związku z wysokim stanem lokalnych rzek i podtopieniami. Ewakuacja została nakazana dla całego miasta Merritt. Z trzech mostów w tym mieście jeden został zniszczony przez rzekę, dwa będą wymagały dokładnej inspekcji przez specjalistów, ponieważ nie wiadomo, czy nie zostały uszkodzone" – podały media.

Zagrożenie dla rurociągu 

W niedzielę ulewne opady deszczu stworzyły zagrożenia dla rurociągu Trans Mountain. Wstrzymano prace nad rozbudowywaną częścią rurociągu, a w rejonie miejscowości Hope Trans Mountain czasowo wyłączono z eksploatacji.

 

Ostrzeżenie przed silnymi opadami kanadyjscy meteorolodzy wydali już w miniony piątek. Przyczyną ulewnych deszczów w Kolumbii Brytyjskiej, jak mówią w mediach meteorolodzy jest atmosferyczna „rzeka” nad Pacyfikiem, ciąg chmur tak mocno nasyconych wilgocią, że przypominają rzekę.

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie