"Musimy chronić Polskę". Apel amerykańskiej kongresmenki

Świat
"Musimy chronić Polskę". Apel amerykańskiej kongresmenki
Facebook/Representative Marcy Kaptur

Białoruś i Rosja wywołują kryzys migracyjny, by uderzyć w UE, a USA muszą chronić Polskę i wykorzystywanych migrantów - powiedziała we wtorek w Izbie Reprezentantów demokratyczna kongresmenka Marcy Kaptur. Dodała, że martwi ją "ekspansywna wojowniczość" Rosji.

- Mam głębokie obawy w związku z ekspansywną wojowniczością Rosji w Europie. Kraj ten koncentruje dziesiątki tysięcy dodatkowych żołnierzy i sprzętu w pobliżu granicy Ukrainy, którą już wcześniej napadła, zabijając ponad 13 tys. osób - powiedziała Kaptur podczas debaty w Izbie. Kongresmenka przyniosła ze sobą tablicę z rysunkiem przedstawiającym rurociąg z napisem "Nord Stream 3", z którego wychodzi tłum ludzi.

 

- Teraz Białoruś ze wsparciem Rosji działa na rzecz destabilizacji Unii Europejskiej, prowokując kryzys migracyjny na granicy z Polską - mówiła polityk. - Musimy działać na rzecz ochrony naszych polskich sojuszników i życia zdesperowanych migrantów na granicy - dodała.

 

ZOBACZ: Szefowa brytyjskiego MSZ o kryzysie na granicy: Wielka Brytania nie będzie odwracać wzroku

 

Oceniła też, że Rosja dopuszcza się szantażu energetycznego, by osłabić wolę transatlantyckich sojuszników do przeciwdziałania wrogim posunięciom Kremla.

 

- Mam nadzieję, że Ameryka pozostanie silna i solidarna z naszymi kochającymi wolność europejskimi sojusznikami - zakończyła.

 

Marcy Kaptur jest najdłużej sprawującą urząd kongresmenką w Izbie Reprezentantów i współprzewodniczącą zespołów parlamentarnych ds. Polski, Ukrainy i Białorusi.

 

Wcześniej działania białoruskiego reżimu Alaksandra Łukaszenki potępił m.in. inny członek "polskiej" grupy w Izbie, Republikanin Chris Smith, a także szef senackiej komisji ds. zagranicznych Bob Menendez.

dk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie