Holandia. Pierwsza operacja wszczepienia sztucznego serca. "To było rewolucyjne"

Świat
Holandia. Pierwsza operacja wszczepienia sztucznego serca. "To było rewolucyjne"
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
Sztuczne serce wszczepiono po raz pierwszy osiem lat temu we Francji

Lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Utrechcie (UMC Utrecht) z powodzeniem wszczepili pierwsze sztuczne serce w Holandii. 54-letni pacjent ma się dobrze i przebywa w domu. "To było rewolucyjne" – uważa kardiolożka Linda van Laake.

Do zabiegu doszło na początku listopada, informuje Universitair Medisch Centrum Utrecht w komunikacie prasowym opublikowanym w poniedziałek. Operacja jest częścią międzynarodowego projektu badawczego mającego na celu znalezienie alternatywy dla dawców serc. „W Holandii po prostu ich brakuje” – mówi Linda van Laake, lekarka, która uczestniczyła w zabiegu.

 

- Sztuczne serce nie tylko pomaga ludziom, którzy muszą zbyt długo czekać na dawcę, ale ma również potencjał, aby pomóc tym, którzy nie przeżyliby normalnego przeszczepu – wskazuje kardiolożka, cytowana w komunikacie prasowym.

Serce "na baterie" 

- Urządzenie zastępuje chore serce pacjenta i przejmuje jego pełną funkcję. Aparat jest połączony z przedsionkami, wielką tętnicą ciała i tętnicą płucną – informuje Uniwersyteckie Centrum Medyczne w Utrechcie.

 

Wszczepiony aparat jest połączony kablem wychodzącym ze ściany brzucha pacjenta do kontrolera i zestawu czterech baterii, które 54-latek będzie musiał nosić w torbie na ramię.

 

ZOBACZ: Policyjni lotnicy przetransportowali serce do przeszczepu śmigłowcem Bell 407GXi

 

Van Laake przypomina, że wprawdzie istnieją urządzenia pełniące funkcje serca, są to jednak maszyny, które znajdują się poza ciałem. W efekcie pacjent musi pozostawać ciągle w szpitalu.

30 pacjentów na świecie 

- Jesteśmy dumni, że jesteśmy jednym z pierwszych ośrodków, które biorą udział w badaniu nad nową technologią sztucznego serca – mówi Faiz Ramjankhan, kardiochirurg, pod którego nadzorem przeprowadzono operację, cytowany przez UMC Utrecht.

 

Sztuczne serce wszczepiono po raz pierwszy osiem lat temu we Francji. Leczenie jest ciągle eksperymentalne. Na całym świecie około trzydziestu pacjentów otrzymało już ten rodzaj aparat.

 

Jak przypomina dziennik "NRC" około 120 Holendrów znajduje się na liście oczekujących na nowe serce. Istnieje jednak poważny niedobór dawców. W Niderlandach dostępnych jest rocznie tylko około 40 serc.

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie