USA. Plemię chce wznowienia tradycji polowań na wieloryby. W stanie Waszyngton trwa debata

Świat
USA. Plemię chce wznowienia tradycji polowań na wieloryby. W stanie Waszyngton trwa debata
Pexels/Andre Estevez
Pływacz szary

W amerykańskim stanie Waszyngton trwa debata na temat tradycji polowań na pływacze szare. Plemię Makah stoczyło długą batalię prawną, aby spróbować wznowić historyczną praktykę.

Polowanie na pływacze szare, ssaki z rodziny płetwalowatych, jest sięgającą tysięcy lat świętą tradycją plemienia Makah ze stanu Waszyngton. W ostatnich dziesięcioleciach praktyka ta została poddana surowej kontroli ze strony ekologów. Plemię toczyło długą batalię prawną, aby spróbować wznowić historyczną praktykę. Teraz sytuacja jest bliska rozwiązania.

 

ZOBACZ: Uratowano 18-metrowego wieloryba, który wpłynął do portu w Walencji

 

W sobotę zamknie się etap publicznych komentarzy. Następnie Krajowa Służba Rybołówstwa Morskiego podejmie decyzję, czy przyznać plemieniu specjalne zrzeczenie.

 

Udzielenie takiego zrzeczenia postawiłoby członków plemienia Makah na drodze do ostatecznego wznowienia ich praktyki wielorybniczej, która ma co najmniej 2700 lat. Nawet jeśli zrzeczenie się zostanie przyznane, plemię będzie musiało podjąć kolejne krok, zanim będą mogli rozpocząć polowania. Będą musieli m.in. ubiegać się o pozwolenie na polowanie.

Plemię Makah: "Uznajemy życie wieloryba"

- Uznajemy życie wieloryba w procesie i ceremoniach - wyjaśnił przewodniczący rady plemienia Makah, Timothy J Greene senior. - Oddajemy temu życiu szacunek, na jaki zasługuje. Wierzymy, że to życie nie jest odbierane przez nas, ale że stworzenie decyduje się oddać nam swoje życie, aby nas podtrzymać i nawiązać połączenie z oceanem i tą częścią świata naturalnego - dodał.

 

- Chociaż szanujemy Makah, szanujemy ich kulturę, tradycje i mocno wierzymy, że powinni nadal celebrować wieloryby poprzez taniec, śpiew, opowiadanie historii i tak dalej, i tak dalej, po prostu nie zgadzamy się z nimi, że prawnie, naukowo lub etycznie polowania na wieloryby są dopuszczalne - stwierdził z kolei DJ Schubert, biolog dzikiej przyrody z Animal Welfare Institute.

 

Plemię Makah liczy około 3100 zarejestrowanych członków. Wizerunki wielorybów pojawiają się w ich tańcach, piosenkach, sztukach wizualnych i herbach rodzinnych.

an/zdr / The Guardian
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie