Kanada. Kolumbia Brytyjska kończy z hodowlą norek. Powodem COVID-19

Świat
Kanada. Kolumbia Brytyjska kończy z hodowlą norek. Powodem COVID-19
piqsels
Prowincja najpierw wprowadzi zakaz rozmnażania norek, następnie całkowity zakaz obecności żywych norek w hodowlach.

Hodowle norek w kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej mają zostać zlikwidowane do 2025 r. ze względu na zagrożenia związane z Covid-19 - poinformował rząd prowincji. Hodowcy rozważają wystąpienie z pozwem. Obrońcy praw zwierząt cieszą się z decyzji.

- Decyzja jest konsekwencją zaleceń ze strony publicznej służby zdrowia i ekspertów chorób zakaźnych w sprawie przeciwdziałania zagrożeniom wirusem dla pracowników hodowli i dla mieszkańców - powiedziała cytowana w komunikacie minister rolnictwa, żywności i rybołówstwa Kolumbii Brytyjskiej Lana Popham.

 

ZOBACZ: Tygrysy chorowały na COVID-19. Były izolowane

 

W lipcu br., po tym gdy u pracowników dwóch z dziewięciu hodowli norek w Kolumbii Brytyjskiej testy wykazały zakażenie Covid-19, a w trzech hodowlach obecność koronawirusa stwierdzono u zwierząt, naczelny lekarz prowincji wstrzymał wydawanie zgód na nowe hodowle norek i zakazał zwiększania liczby zwierząt powyżej dotychczasowej.

"To zagrażałoby skuteczności szczepionek"

Z kolei eksperci z Centrum Kontroli Chorób Kolumbii Brytyjskiej wskazali, że właśnie w hodowlach norek wirus może mutować i istnieje ryzyko, że nowe jego wersje będą zakażać ludzi, a to zagrażałoby skuteczności szczepionek.

 

ZOBACZ: Finlandia. Rozpoczęły się szczepienia zwierząt futerkowych przeciw koronawirusowi

 

Istnieje też ryzyko zakażania się zmutowanymi wersjami wirusa przez inne zwierzęta.

 

Rząd Kolumbii Brytyjskiej podkreślił, że w tych warunkach wyzwaniem byłoby "utrzymanie w dłuższym terminie ścisłych zasad bezpieczeństwa biologicznego i programów monitorujących".

Zakaz rozmnażania norek

Prowincja najpierw wprowadzi zakaz rozmnażania norek, następnie całkowity zakaz obecności żywych norek w hodowlach do kwietnia 2023 r. i zaprzestanie funkcjonowania tych hodowli oraz sprzedaży pozostałych futer do 2025 r.

 

Rząd zaoferował programy wsparcia dla hodowców i pracowników, takie jak zmiana działalności hodowli, zmiana zawodu, a także pomoc finansowa. Mieszkańców prowincji poproszono też o indywidualne opinie w sprawie podjętych decyzji.

 

W dziewięciu hodowlach norek w Kolumbii Brytyjskiej jest 318 tys. zwierząt. W całej Kanadzie jest 60 hodowli norek. Hodowle w Kolumbii Brytyjskiej zatrudniają ok. 150 osób.

"Niszczą wysiłki bez żadnego naukowego uzasadnienia"

Hodowcy uznali, że decyzja rządu Kolumbii Brytyjskiej jest zbyt radykalna i zapowiedzieli, że pozwą rząd prowincji do sądu. Cytowany przez telewizję CTV były przewodniczący Kanadyjskiego Stowarzyszenia Hodowców Norek (CMBA) Matt Moses uznał działania rządu Kolumbii Brytyjskiej za całkowicie niepotrzebne, a komunikat CMBA wręcz zarzucił rządowi Kolumbii Brytyjskiej uleganie naciskom grup obrońców praw zwierząt.

 

- Biurokraci niszczą wszystkie wysiłki bez żadnego naukowego uzasadnienia - oświadczył cytowany w komunikacie CMBA jej przewodniczący Rob Bollert.

 

Natomiast broniąca praw zwierząt Humane Society International Canada (HSI/Canada) wyraziła uznanie dla rządu Kolumbii Brytyjskiej.

"Hodowle stają się inkubatorami Covid-19"

HSI/Canada przypomniała, że dochodziło nie tylko do zakażeń ludzi i zwierząt w hodowlach, doszło też do przypadku ucieczki czterech zwierząt umieszczonych na kwarantannie (wszystkie złapano na terenie hodowli). Ucieczki zwierząt z hodowli norek są zresztą częste.

 

HSI/Canada podało, że w 2020 r. zarejestrowano 23 tys. przypadki przedwczesnej śmierci zwierząt i ucieczek, a właśnie hodowlane norki, którym uda się przedostać do lasów, mogą być źródłem zakażeń norek żyjących dziko i przyczynić się do dalszych mutacji wirusów.

 

- Dramatyczne warunki i niesłychane cierpienie zwierząt w przemysłowych hodowlach futrzarskich sprawiają, że to właśnie takie hodowle stają się inkubatorami Covid-19 i innych chorób układów oddechowych. Hodowle norek są szczególnie okrutne, zamykane są tam w klatkach inteligentne zwierzęta, żyjące w naturze jako zwierzęta wodno-lądowe, zwierzęta te pozbawia się podstawowych potrzeb. Pandemia Covid-19 zredefiniowała nasze relacje ze zwierzętami i środowiskiem, kwestionując wiele dotychczas akceptowanych praktyk - powiedziała cytowana w komunikacie dyrektor wykonawcza HSI/Canada Rebecca Aldworth.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie