Mieczysław Frąckiewicz odznaczony medalem Pro Patria. John Franklin "John Franklin" ma 102 lata

Polska
Mieczysław Frąckiewicz odznaczony medalem Pro Patria. John Franklin "John Franklin" ma 102 lata
No Swan So Fine / CC-by-SA / Commons
Uroczystość odbyła się w polskiej ambasadzie w Londynie

102-letni John Franklin (Mieczysław Frąckiewicz), jeden z ostatnich mieszkających w Wielkiej Brytanii członków Polskich Sił Powietrznych, z okazji Narodowego Dnia Niepodległości zostanie w piątek odznaczony w Ambasadzie RP w Londynie medalem Pro Patria.

Oprócz niego uhonorowane zostaną trzy inne osoby. Krzyżem Zesłańców Sybiru odznaczony zostanie Władysław Popławski, który w czasie II wojny światowej trafił na Syberię, Krzyżem Wolności i Solidarności – Maciej Szmigiel, działacz opozycji demokratycznej z lat 80., a medalem Bene Merito – poeta i dramatopisarz Edmund Matyjaszek.

John Franklin: Polak bez dokumentów

Franklin, który przybył do Wielkiej Brytanii w 1940 r. i latał w polskim Dywizjonie 304, w zeszłym tygodniu obchodził 102. urodziny, ale dopiero dwa lata temu poznał swoją prawdziwą datę urodzenia i dowiedział się, że jest o dwa lata starszy niż wynikało z dokumentów. Jego wszystkie dokumenty zostały zniszczone w czasie niemieckiego bombardowania miejscowości Sopoćkinie, a w nowo wyrobionych jako datę urodzenia wpisano 7 listopada 1921 r. Franklin podejrzewał, że ta data jest niewłaściwa, ale dopiero dwa lata temu, na krótko przed tym, gdy miał obchodzić 98. urodziny, udało się ustalić prawdziwą datę - 3 listopada 1919 r., co oznaczało, że były to setne urodziny. Historię tę opisał wówczas dziennik "Daily Mirror".

 

ZOBACZ: Nie żyje kpt. Tadeusz Terlikowski, jeden z ostatnich żołnierzy Dywizjonu 303

 

W Dywizjonie 304 służył jako radiooperator. Pierwszy lot bojowy, w którym uczestniczył, miał miejsce 21 sierpnia 1944 r., a do końca wojny brał udział w 26. Wbrew pojawiającym się w niektórych źródłach internetowych informacjom, nie jest on jednak ostatnim mieszkającym w Wielkiej Brytanii członkiem Polskich Sił Powietrznych.

Mieczysław Frąckiewicz odznaczony w Święto Niepodległości

Wręczenie odznaczeń będzie miało miejsce podczas przyjęcia z Okazji Narodowego Dnia Niepodległości, które odbędzie się w Ambasadzie RP w piątek wieczorem.

 

Oprócz tego w ten weekend uroczystości z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbywają się też w innych miejscach. Od czwartku do piątku w Ognisku Polskim w Londynie, najstarszym w brytyjskiej stolicy klubie polskim, prezentowana jest wystawa "Polskie Symbole Narodowe". Z kolei Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii obchody Święta Niepodległości organizuje w niedzielę. Tego dnia w południe w londyńskim kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny, a następnie w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) wykonane zostaną utwory Ignacego Jana Paderewskiego, odbędzie się wykład prof. Normana Daviesa i występy polonijnego zespołu Mazury oraz dzieci z polskich szkół w Wielkiej Brytanii.

pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie