Święto Niepodległości. Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy

Polska
Święto Niepodległości. Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy
Polsat News
Prezydent Andrzej Duda

- Dzisiaj lepiej niż kiedykolwiek widzimy odwagę, męstwo i patriotyzm wszystkich pełniących służbę na naszej granicy. W ostatnich dniach nasz kraj stał się celem ataku hybrydowego, sterowanego przez KGB Aleksandra Łukaszenki - mówił prezydent Andrzej Duda w orędziu kierowanym do narodu z okazji rocznicy odzyskania niepodległości.

Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, nawiązał w nim do pieśni legionowej "Szara piechota".

 

- Wspominając bohaterów Niepodległej, pamiętajmy o funkcjonariuszach Straży Granicznej, żołnierzach, policjantach i przedstawicielach innych służb, którzy bronią naszych granic - mówił prezydent Andrzej Duda w orędziu kierowanym do narodu z okazji rocznicy odzyskania niepodległości.

 

- W tym dniu myślimy o tych, którzy tak wiele zrobili, by Rzeczpospolita wróciła na mapy Europy. Wspominamy bohaterów, często nieznanych z imienia i nazwiska, którzy heroicznym czynem zbrojnym, dzielnością żołnierską i własną krwią wywalczyli i obronili wolną Polskę. To ta wspomniana w pieśni "szara piechota" wywalczyła wolność i ocaliła naszą ojczyznę sto lat temu - mówił.

 

- Nasi rodacy, przodkowie i poprzednicy sprzed stulecia pozostawili zawsze aktualny wzór, który naśladujemy dziś my – ich współcześni następcy w historycznej sztafecie pokoleń - zaznaczył prezydent.

"Potrzebna jest budowa trwałej zapory"

Duda podkreślił, że "dziś, w tym symbolicznym dniu, byłem na granicy z Białorusią, by osobiście w imieniu swoim i milionów Polaków podziękować za poświęcenie i ofiarną służbę".

 

- Wspominając bohaterów Niepodległej, pamiętajmy o funkcjonariuszach Straży Granicznej, żołnierzach, policjantach i przedstawicielach innych służb, którzy bronią naszych granic. Sytuacja na granicy z Białorusią jednoznacznie pokazała, że konieczna jest budowa trwałej zapory, by lepiej zapobiegać tego rodzaju agresji - zaznaczył.

 

WIDEO: Sytuacja na granicy z Białorusią jednoznacznie pokazała, że konieczna jest budowa trwałej zapory - prezydent w orędziu

 

 

"Nasz kraj stał się celem ataku hybrydowego"

Jak dodał, dzisiaj lepiej niż kiedykolwiek widzimy odwagę, męstwo i patriotyzm wszystkich pełniących służbę na naszej granicy. - W ostatnich dniach nasz kraj stał się celem ataku hybrydowego, sterowanego przez KGB Aleksandra Łukaszenki. Migranci z Bliskiego Wschodu są brutalnie wykorzystywani przez dyktaturę, aby zdestabilizować sytuację w Polsce i w Unii Europejskiej - mówił Andrzej Duda.

 

Dodał, że jest to wynik konsekwentnej i zaplanowanej polityki reżimu Łukaszenki, który "nie cofnął się przed sfałszowaniem wyborów prezydenckich, przed represjami, strzelaniem do swoich rodaków i uwięzieniem tysięcy przedstawicieli opozycji, przed jawnym łamaniem praw człowieka".

 

Prezydent podkreślił, że nasza Straż Graniczna, żołnierze i policjanci bronią dziś terytorium Rzeczypospolitej – wschodniej granicy Unii Europejskiej i NATO. - Jestem im wdzięczny za profesjonalizm i determinację - oświadczył.

 

- Dlatego dzisiaj, w tym symbolicznym dniu, byłem na granicy z Białorusią, by osobiście w imieniu swoim i milionów Polaków podziękować im za poświęcenie i ofiarną służbę. W tym wyjątkowym dniu, gdy wspominamy bohaterów Niepodległej, pamiętajmy też o funkcjonariuszach Straży Granicznej, żołnierzach, policjantach i przedstawicielach innych służb, którzy bronią naszych granic. Ich mundur, który jest znakiem służby państwowej, zasługuje na szacunek wszystkich rodaków - mówił prezydent

Święto przywrócono w 1989 r.

W czwartek w całym kraju odbywały się uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Centralne obchody odbyły się w południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

 

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

ac/grz/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie