Nie żyje Frederik de Klerk. Były prezydent RPA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla

Świat
Nie żyje Frederik de Klerk. Były prezydent RPA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla
PAP/EPA/BAS CZERWINSKI

Ostatni biały prezydent RPA Frederik Willem de Klerk, któremu za zasługi dla zniesienia apartheidu i demokratyzacji kraju przyznano Pokojową Nagrodę Nobla, zmarł w czwartek w wieku 85 lat – podała Agencja Reutera, cytując komunikat fundacji de Klerka.

„Były prezydent FW de Klerk zmarł spokojnie w swoim domu w Fresnaye (na przedmieściach Kapsztadu) wcześniej tego ranka po zmaganiach z międzybłoniakiem” – poinformowała FW de Klerk Foundation.

Nagrodzony razem z Mandelą 

De Klerk był prezydentem RPA od września 1989 roku do maja 1994 roku. Za zasługi dla demokratycznej transformacji i pokojowego zakończenia rządów białej mniejszości został w 1993 roku nagrodzony Pokojową Nagrodą Nobla, którą otrzymał wspólnie z Nelsonem Mandelą.

 

ZOBACZ: Juliusz Sienkiewicz nie żyje. Był wnukiem autora Trylogii

 

Według agencji AP de Klerk był jednak w RPA postacią kontrowersyjną, a wielu obwiniało go za przemoc w stosunku do czarnoskórych mieszkańców i działaczy sprzeciwiających się apartheidowi w czasie jego prezydentury. Niektórzy biali obywatele RPA oceniali zaś jego wysiłki na rzecz zakończenia apartheidu jako zdradę.

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie