Andrzej Duda: zmagamy się ze specyficznym zjawiskiem, jakim jest atak hybrydowy

Polska
Andrzej Duda: zmagamy się ze specyficznym zjawiskiem, jakim jest atak hybrydowy
Polsat News
Andrzej Duda podziękował generałom za służbę

Po raz pierwszy na polskiej granicy zmagamy się z takim specyficznym zjawiskiem, jakim jest atak hybrydowy - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda, podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich w Belwederze. Ocenił, że działania polskich służb mundurowych w pasie granicznym z Białorusią są realizowane sprawnie.

- Poza tymi wielkimi wydarzeniami mamy dzisiaj też trudniejszą sytuację, niż była do tej pory. Po raz pierwszy na polskiej granicy zmagamy się z takim specyficznym zjawiskiem, jakim jest atak hybrydowy. Zdobywamy doświadczenia, ale dzieje się to wszystko w niemałym trudzie - powiedział w czwartek w Warszawie prezydent Andrzej Duda.

 

Kierując słowa do generałów wojska polskiego, podziękował za ich trud włożony w ochronę polskich granic.

 

ZOBACZ: Warszawa. Tęcza na moście Poniatowskiego. Przejdzie nim Marsz Niepodległości

 

- W obronie polskiej granicy dzisiaj uczestniczy zarówno polska straż graniczna, jej funkcjonariusze, jej dowódcy, jak i wojsko polskie, które wspiera działania polskiej straży granicznej, a dodatkowo także i policja - wskazał.

 

W jego ocenie te działania są realizowane sprawnie, "według wszystkich współczesnych wzorców działania służb mundurowych".

 

Prezydent wyraził nadzieję, że w krótkim czasie uda się doprowadzić do uspokojenia i powrotu normalności w pasie granicznym.

Andrzej Duda dziękuje generałom

Podczas uroczystości prezydent Duda podkreślał, że to wielki zaszczyt móc zostać uhonorowanym wysokim odznaczeniem państwowym w ten szczególny dzień, jakim jest Święto Niepodległości.

 

 

ZOBACZ: Kryzys na granicy. Donald Tusk spotkał się z Angelą Merkel

 

- Z całego serca dziękuję panom generałom za dotychczasową służbę, która umożliwiła te nominacje, która umożliwiła wprowadzenie panów generałów w korpus generalicji Rzeczypospolitej Polskiej - powiedział prezydent.

 

- Dziękuję za wykorzystanie swoich niezwykłych talentów organizacyjnych, umiejętności, które panowie posiadacie jako umiejętności osobiste, indywidualne, ale wykorzystane tak, jak w najlepszych wzorcach, jak w przypowieści ewangelicznej o talentach - zaznaczył.

Odznaczenia za wierną służbę

- Nie zakopane, tylko wykorzystane do tego, by je pomnożyć, by powiększyć dobro Rzeczypospolitej, by poprawić jakość funkcjonowania polskich sił zbrojnych i organizację Polskiej Straży Granicznej - dodał prezydent.

 

- Jesteście panowie generałowie mężczyznami jeszcze cały czas w sile wieku, z absolutnie długą jeszcze perspektywą służby. Wierzę w to, że do tych gwiazdek, które dzisiaj otrzymaliście dojdą kolejne, za wierną, oddaną i zaangażowaną służbę, za zasługi dla Rzeczypospolitej - zaznaczył Andrzej Duda.

 

Prezydent podkreślił, że wręczone odznaczenia, to podziękowanie ze strony Rzeczypospolitej za to, co odznaczeni dokonali dotychczas.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie