Ławrow: Polska i Litwa nie zwracały się do Rosji o pośrednictwo ws. Białorusi

Świat
Ławrow: Polska i Litwa nie zwracały się do Rosji o pośrednictwo ws. Białorusi
Flickr.com/Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland/(CC BY-ND 2.0)
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w środę, że Polska i Litwa nie zwracały się do Moskwy z propozycją, by wystąpiła ona jako pośredniczka w rozmowach z Mińskiem na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

- Nie zwracali się do nas ani Polacy, ani Litwini (...) w kwestii ewentualnego pośrednictwa, czy jakiegoś innego udziału w tych dyskusjach - powiedział szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

 

Dyplomata wypowiadał się na konferencji prasowej w Moskwie po rozmowach ze swym białoruskim odpowiednikiem Uładzimirem Makiejem.

 

Rosyjski minister oskarżył oba sąsiadujące z Białorusią kraje o - jak to ujął - "tubalne oświadczenia o winie Białorusi, a jednocześnie i Rosji, jako kraju stojącego za tymi wydarzeniami. Oświadczył ponadto, że kraje zachodnie milczą na temat propozycji, składanych - według niego - przez Białoruś, by przeprowadzić konsultacje w sprawie imigrantów. 

Rozmowa Merkel-Putin

Tymczasem w komunikacie Kremla podano, że prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel zaproponował, by sytuację na granicy polsko-białoruskiej kraje UE omawiały bezpośrednio z władzami w Mińsku.

 

Według strony rosyjskiej Putin i Merkel szczegółowo analizowali sytuację na granicy i "wyrazili zaniepokojenie z powodu skutków humanitarnych kryzysu migracyjnego". Rozmowa odbyła się z inicjatywy Niemiec - dodano w oświadczeniu. 

 

Podczas rozmowy z kanclerz Angela Merkel podkreśliła również, że instrumentalizacja migrantów przeciwko Unii Europejskiej przez białoruski reżim jest nieludzka i całkowicie niedopuszczalna.

 

ZOBACZ: Szef MSZ Niemiec Heiko Maas o sytuacji na granicy z Białorusią: UE nie da się szantażować

 

Wcześniej w środę federalny minister spraw zagranicznych Heiko Maas zagroził białoruskiemu prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence rozszerzeniem i zaostrzeniem sankcji UE w sporze o uchodźców. Unia Europejska "nie może być szantażowana" - zaznaczył Maas. 

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie