Wpis Barbary Kurdej-Szatan o Straży Granicznej. Prokuratura wszczęła dochodzenie

Polska
Wpis Barbary Kurdej-Szatan o Straży Granicznej. Prokuratura wszczęła dochodzenie
Polsat News
Barbara Kurdej-Szatan

Prokuratura wszczęła z urzędu dochodzenie w sprawie wpisów Barbary Kurdej-Szatan. Aktorka kilka dni temu na swoim profilu na portalu społecznościowym opublikowała wpis, w którym nazwała strażników granicznych m.in. mordercami. Wpis po jakimś czasie został usunięty.

- Prokuratura Okręgowa w Warszawie 8 listopada 2021 r. wszczęła dochodzenie w sprawie znieważenia funkcjonariuszy Straży Granicznej wykonujących czynności służbowe na granicy polsko-białoruskiej - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz poinformowała.

 

ZOBACZ: Barbara Kurdej-Szatan w ostrych słowach krytykuje Straż Graniczną. "Maszyny bez serca i mózgu"

 

Postępowanie ma związek z zamieszczeniem kilka dni temu przez aktorkę Barbarę Kurdej-Szatan na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych wpisu, w którym miała znieważyć funkcjonariuszy straży granicznej.

 

- Obecnie zabezpieczany jest materiał dowodowy w sprawie, w szczególności treści dostępne w przestrzeni internetowej - dodała prokurator, tłumacząc, że postępowanie zostało wszczęte z urzędu.

Instagram

 

Kłopoty Frasyniuka

To nie pierwsze postępowanie, jakie do tej pory prowadziła warszawska Prokuratura Okręgowa w sprawie znieważenia i pomówienia strażników granicznych lub żołnierzy Wojska Polskiego.

 

ZOBACZ: Władysław Frasyniuk z zarzutami znieważenia żołnierzy. Nie przyznał się do winy

 

Zarzut znieważenia i pomówienia żołnierzy Sił Zbrojnych RP usłyszał kilka dni temu opozycjonista z czasów PRL Władysław Frasyniuk. Jak wcześniej podkreśliła rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie, zarzut związany jest z wypowiedzią Frasyniuka z sierpnia na antenie TVN. Podejrzany użył wówczas pod adresem żołnierzy ochraniających granicę państwową sformułowań - zdaniem prokuratury - znieważających i poniżających ich w opinii publicznej oraz narażających na utratę zaufania potrzebnego dla pełnienia służby.

 

- Przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, jak również odmówił składania wyjaśnień w sprawie. Czyn zarzucany podejrzanemu zagrożony jest grzywną, karą ograniczenia wolności oraz pozbawienia wolności do roku - przekazał prok. Skrzyniarz.

Zarzuty dla adwokata

Z kolei pod koniec września zarzuty w podobnej sprawie usłyszał warszawski adwokat Piotr B., który na swoim profilu na Twitterze zamieścił wpisy, w których miał nawoływać do naruszenia nietykalności funkcjonariuszy Straży Granicznej i znieważenia komendantów tej formacji.

 

- Z ustaleń dochodzenia wynika, że podejrzany w dniu 25 sierpnia 2021 r. opublikował za pośrednictwem internetowego portalu społecznościowego wezwanie do popełnienia przestępstw na szkodę tych funkcjonariuszy. Dokonał również znieważenia wskazanych osób, określając je słowem uznanym powszechnie za obelżywe - informowała pod koniec września prokurator Aleksandra Skrzyniarz.

 

Dodała, że podejrzany podczas przesłuchania nie przyznał się i odmówił składania wyjaśnień.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie