Sasin zwrócił się do spółek Skarbu Państwa o dodatkowe wyposażenie dla terytorialsów

Polska
Sasin zwrócił się do spółek Skarbu Państwa o dodatkowe wyposażenie dla terytorialsów
Twitter/Terytorialsi
Sasin: imigranci są tylko narzędziem

Poprosiłem spółki Skarbu Państwa o dodatkowe wyposażenie dla terytorialsów, którzy bronią naszych granic - wskazał we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. "W reakcji na wydarzenia na granicy WOT od poniedziałku w gotowości do natychmiastowego stawiennictwa jest blisko 8 tys. ochotników - poinformował z kolei rzecznik WOT płk Marek Pietrzak.

- Poprosiłem spółki Skarbu Państwa o dodatkowe wyposażenie dla terytorialsów, którzy dzielnie bronią naszych granic przed agresywną operacją reżimu Łukaszenki. Imigranci są tylko narzędziem. W takich chwilach, ramię w ramię musimy dbać o nasze bezpieczeństwo - napisał na Twitterze szef MAP.

 

- W odpowiedzi na eskalację kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej podjęto kolejne działania zmierzające do poprawy stanu bezpieczeństwa w rejonie objętym stanem wyjątkowym; WOT to wzmocnienie prowadzonego dotychczas wsparcia dla Straży Granicznej – napisał rzecznik WOT płk Marek Pietrzak. 

 

Poinformował, że od poniedziałku blisko 8 tys. żołnierzy z trzech województw - podlaskiego, lubelskiego i warmińsko–mazurskiego - objęto "alertem gotowości do natychmiastowego stawiennictwa", "z czego już 1000 podlaskich terytorialsów zameldowało się w swoich batalionach".

Działania WOT na granicy

Dodał, że WOT przez całą dobę prowadzą patrole piesze, kołowe i wodne z wykorzystaniem łodzi płaskodennych, patrole konne, obserwują też teren z powietrza przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych FlyEye.

 

"Maszty oświetleniowe postawione w tych obszarach poprawiają widoczność i wspomagają skuteczność działań patrolowych. Cały czas działa również mobilny zespół oceny wsparcia, którego zadaniem jest wsparcie mieszkańców objętych stanem wyjątkowym" - przekazał rzecznik.

 

W poniedziałek przed południem Pietrzak poinformował, że "100 procent żołnierzy" 1. Podlaskiej, 2. Lubelskiej i 4. Warmińsko-Mazurskiej brygad OT pozostaje w 6-godzinnej gotowości do działania.

 

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską. Migranci znajdują się w okolicy przejścia granicznego w Kuźnicy. Z ostatnich informacji wynika, że próbują siłowo wejść na terytorium Polski.

 

ZOBACZ: Wojciech Szewko: Łukaszenka chce, żeby Polscy żołnierze ostrzelali białoruskich żołnierzy

Terytorialsi na granicy

W poniedziałek, ze względu na sytuację na granicy, żołnierze Obrony Terytorialnej dwóch batalionów lekkiej piechoty (Białystok i Hajnówka) z 1 Podlaskiej Brygady OT zostali wezwani do swoich jednostek w trybie alarmowym.

Możliwe są powołania dla żołnierzy WOT z województw: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i lubelskiego. 


"Rozpoczęła się właśnie największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski" - poinformował na Twitterze rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

 

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie