Izrael. Policja zlikwidowała największą w historii kraju grupę handlarzy bronią

Świat
Izrael. Policja zlikwidowała największą w historii kraju grupę handlarzy bronią
POLICE SPOKESPERSON'S UNIT
Sukces akcji umożliwiło wykorzystanie tajnego agenta, byłego kryminalisty, zwerbowanego do służby w sierpniu 2020 roku.

Izraelska policja zatrzymała najpotężniejszych w historii kraju handlarzy bronią. Aresztowania członków organizacji aktywnej w środowisku arabskim nastąpiły po rocznej tajnej akcji we współpracy ze służbami specjalnymi – podał we wtorek The Jerusalem Post.

Funkcjonariusze policji zatrzymali 65 osób z 25 miejscowości w Izraelu, w tym ojca z trzema synami.

 

ZOBACZ: Łódź. Policjanci handlowali bronią? Są podejrzani o powiązania z przemytnikami

 

Skonfiskowali 400 karabinów, 13 pistoletów, dwa karabiny maszynowe i dwa materiały wybuchowe połączone z telefonem komórkowym. W nalocie na kryjówkę handlarzy brali udział policjanci, funkcjonariusze straży granicznej i służb specjalnych.

Sukces akcji umożliwiło wykorzystanie tajnego agenta, byłego kryminalisty, zwerbowanego do służby w sierpniu 2020 roku, który od listopada ubiegłego roku dokonywał w ramach operacji nielegalnych zakupów broni, w tym 25 karabinów typu AR15, jednego karabinu maszynowego MAG, siedmiu karabinów typu Kałasznikow i 13 różnych pistoletów.

Cel operacji

Celem operacji było nie tylko wyeliminowanie miejscowej organizacji zajmującej się handlem bronią, ale przede wszystkim "zlikwidowanie szklaków przemytniczych sprzętu wojskowego i dostaw broni używanej w izraelskim sektorze arabskim" – wyjaśniły służby Izraela.

 

ZOBACZ: Wspólna akcja USA i Europolu. 150 handlarzy narkotykami w darknecie złapanych przez służby

 

- Walczymy w wojnie, aby chronić codzienne życie wszystkich obywateli naszego kraju – powiedział w oświadczeniu nadinspektor policji Szimon Lavi.

 

I dodał, że wiele organizacji przestępczych ze środowiska arabskiego próbuje odegrać znaczącą rolę w działalności gospodarczej Izraela, co może skutkować gromadzeniem przez nie ogromnych sum pieniędzy potencjalnie wydawanych na broń.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie