Nowe dowody osobiste z dwoma odciskami palców i podpisem. Wnioski można składać od poniedziałku

Polska
Nowe dowody osobiste z dwoma odciskami palców i podpisem. Wnioski można składać od poniedziałku
PAP/Wojciech Olkuśnik
Minister Janusz Cieszyński podczas briefingu prasowego.

Od poniedziałku można składać wnioski o nowe dowody osobiste, na których będą dwie cechy biometryczne: oprócz zdjęcia twarzy, dwa odciski palców. Na nowe dowody powraca tez podpis posiadacza.

Poniedziałek jest pierwszym dniem, w którym można składać wnioski o nowy dowód osobisty. Dokument dla dzieci poniżej 12. roku życia, na którym nie ma ani odcisków palców, ani podpisu można było zamawiać online już od niedzieli.

 

ZOBACZ: Nowe dowody osobiste z odciskami palców. Będą dostępne od poniedziałku

 

- Wprowadzenie nowych dowodów osobistych to wieloetapowy proces. Dzisiaj go sfinalizowaliśmy - wdrożyliśmy nową wersję Systemu Rejestrów Państwowych – poinformował na niedzielnej konferencji prasowej sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM minister Janusz Cieszyński.

 

Nowe dowody osobiste oprócz wprowadzonego w 2019 roku zdjęcia twarzy będą miały dwa odciski palców oraz ręczny podpis posiadacza. Podpis i odciski znajdą się w dowodach osób powyżej 12. roku życia (wyłączywszy osoby, w przypadku których pobranie odcisków lub złożenie podpisu jest niemożliwe) i będą odwzorowywane w urzędzie.

 

gov.pl

 

Zmiana w wyglądzie

Zmieni się również sam wygląd dokumentu. Na awersie w prawym górnym rogu umieszczone będzie oznaczenie państwa (PL) na tle flagi Unii Europejskiej.

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację wprowadzającą do dowodów osobistych odciski palców

 

W związku z tym przesunięta zostanie informacja, że dokument posiada chip. U dołu dokumentu znajdzie się pole na podpis posiadacza.

 

Na rewersie natomiast napis "Numer dowodu osobistego" zostanie zastąpiony napisem "Seria i numer dokumentu".

Bez elektronicznych wniosków

Ponieważ zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie, nie ma możliwości złożenia elektronicznych wniosków o dowód osobisty (online od 7 listopada można składać tylko wnioski o dowód dla osób poniżej 12. roku życia). - Od początku procesu wdrożenia nowych dowodów osobistych naszym priorytetem było bezpieczeństwo danych Polaków oraz zapewnienie im najlepszej możliwej obsługi w trakcie składania wniosków o nowe dokumenty" – powiedział minister Janusz Cieszyński.

 

- Dzięki powtórzeniu procedury zakupowej mamy pewność że sprzęt – skanery, które będą wykorzystywane do pobierania odcisków palców – spełnia wymogi bezpieczeństwa - dodał. Jak informuje KPRM "wszystkie skanery trafiły już do gmin – dostarczyliśmy dokładnie 7450 skanerów do 2479 lokalizacji".

 

Wnioski można składać w urzędzie gminy, jednak dla osób, które nie mogą udać się do urzędu, przewidziano możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników.

Dokumenty dla dzieci

Stacje umożliwiające pobranie odcisków palców poza urzędem są w każdym powiecie.

 

Dowody wydawane osobom powyżej 12. roku życia będą ważne przez 10 lat, a młodszym - 5 lat.

 

Dokumenty tych osób, od których pobranie odcisków palców będzie chwilowo niemożliwe, będą miały 12-miesięczny okres ważności.

Przesunięte zmiany

Nowe dowody osobiste początkowo miały być wydawane od 2 sierpnia.

 

Zmiany musiały jednak zostać przesunięte po tym, jak rząd zrezygnował z zakupu skanerów linii papilarnych, które w ocenie ABW nie spełniały wymogów bezpieczeństwa.

 

W efekcie trzeba było wyłonić nowego dostawcę sprzętu. Pod koniec września nowe czytniki były we wszystkich gminach i rząd ogłosił termin wdrożenia rozwiązań.

Konieczność dostosowania prawa

Zmiany wynikają z konieczności dostosowania prawa krajowego do unijnego. Nie trzeba przez nie wymieniać już posiadanych dowodów. Będą one ważne przez okres, na jaki zostały wydane.

 

Jak informuje KPRM, od 8 listopada do końca tego roku około 100 tysięcy osób powinno wymienić dowody z uwagi na utratę ważności obecnego dokumentu, a ponad 17 tysięcy osób złożyć wniosek z powodu ukończenia 18 lat.

 

W przyszłym – 2022 r. – dowody osobiste, z powodu utraty ich ważności, powinno wymienić około 1 725 300 osób, a około 151 200 złożyć wniosek z powodu ukończenia 18 lat.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie