USA. Astronauci z ISS będą lecieć na Ziemię bez możliwości skorzystania z toalety

Technologie
USA. Astronauci z ISS będą lecieć na Ziemię bez możliwości skorzystania z toalety
ESA/Thomas Pesquet via Twitter
Obok McArthur i Pesqueta na Ziemię powrócą astronauta NASA Shane Kimbrough oraz Japończyk Akihiko Hoshid.

Astronauci, którzy w weekend opuszczą Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS),w czasie powrotu na Ziemię pozbawieni będą toalety. W kapsule firmy SpaceX, którą ma odbyć się lot, od dwóch miesięcy nie działa to ustronne miejsce, a podróż ma trwać ok. 20 godzin.

O usterce mówiła podczas piątkowej konferencji prasowej ze stacji orbitalnej astronautka Megan McArthur, jedna z czterech osób, które powrócą na Ziemię po półrocznym pobycie na ISS. Określiła tę sytuacje jako "nieoptymalną", ale do opanowania.

 

ZOBACZ: Chiny. Astronauci zakończyli najdłuższy pobyt w kosmosie w historii kraju. Byli w przestrzeni 90 dni

 

- Lot kosmiczny jest pełen wielu małych wyzwań - powiedziała - To jeszcze jedno, z którym zmierzymy się i z którym jesteśmy w stanie poradzić sobie. Więc nie martwimy się tym zbytnio - dodała.

 

McArthur wyjaśniła, że czwórka astronautów zdecydowała się na powrót na Ziemię z niedziałająca toaletą, bowiem nie chce opóźniać startu z ISS, który został już przełożony o tydzień z powodu nieujawnionego problemu medycznego, dotyczącego jednego z członków załogi.

Niewielkie odchylenie

W czwórce astronautów, mających wrócić na Ziemię, jest Francuz Thomas Pesquet, który opowiadał pokrótce dziennikarzom o sześciomiesięcznym pobycie na ISS.

 

ZOBACZ: NASA wysłała na orbitę drukarkę 3D. Astronauci wydrukują miniaturową bazę

 

Nie ukrywał, że dla niego był to bardzo intensywny okres, bowiem przeprowadzał tam serię spacerów kosmicznych, których celem było ulepszenie sieci energetycznej stacji.

 

Astronauci przeżyli także niewielkie odchylenie stacji od normalnego położenia z powodu samoczynnego odpalenia silników w rosyjskiej sondzie naukowej, która jakiś czas temu dokowała do ISS. Na stacji goszczono także rosyjską ekipę filmową, która realizowała tam zdjęcia do filmu fabularnego.

Kosmiczne chili

Astronauci pochwalili się także, iż wyhodowali pierwsze w kosmosie papryczki chili.

 

- To miłe przeżycie emocjonalne - powiedziała McArthur - Mają przyjemny smak i są charakterystycznie pikantne - podkreśliła.

 

Obok McArthur i Pesqueta na Ziemię powrócą astronauta NASA Shane Kimbrough oraz Japończyk Akihiko Hoshide. Na ISS przebywali od 23 kwietnia. Po ich odlocie na stacji pozostanie jeden Amerykanin i dwóch Rosjan.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie