Marszałek Sejmu: pieniądze, z których realizujemy projekty Polskiego Ładu nie są pieniędzmi rządu

Polska
Marszałek Sejmu: pieniądze, z których realizujemy projekty Polskiego Ładu nie są pieniędzmi rządu
Flickr/ Piotr Drabik
Elżbieta Witek oceniła, iż rząd musiał zdecydować między ewentualną wyższa inflacją i utrzymaniem zatrudnienia przez wprowadzenie tarcz antykryzysowych lub możliwą niższą inflacją i wzrostem bezrobocia

Pieniądze, z których realizujemy projekty Polskiego Ładu nie są pieniędzmi rządu czy parlamentu, to pieniądze wszystkich obywateli, którzy powierzyli je nam do zarządzania - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczając w piątek promesy z Polskiego Ładu dla samorządowców w Złotoryi.

Marszałek Sejmu dziękowała samorządowcom ze Złotoryi za składanie wniosków o wsparcie w ramach Polskiego Ładu z programu inwestycji strategicznych. Przekazała również "symboliczne promesy" dla samorządowców ze Złotoryi i okolic.

 

- Te pieniądze, z których realizujemy projekty Polskiego Ładu, także to, co jest kierowane do samorządów, to nie są nasze pieniądze. To nie są pieniądze rządu, parlamentu, niczyje w sensie instytucjonalnym - to są nasze wspólne pieniądze, wszystkich obywateli, którzy płacą podatki, tylko w demokratycznych państwach te podatki, tę kasę, te pieniądze, ten budżet powierzają komuś do zarządzania - mówiła Witek.

 

ZOBACZ: Adam Glapiński: może tak się stać, że Polski Ład będzie miał impuls proinflacyjny

 

- W roku 2019 Polacy w demokratycznych wyborach zdecydowali, że tymi wspólnymi pieniędzmi zarządzać będzie nasza formacja - dodała marszałek Sejmu. Apelowała również, żeby samorządowcy możliwie często podczas przetargów wybierali lokalne przedsiębiorstwa.

 

Marszałek Sejmu odniosła się także do kryzysu spowodowanego pandemią, który - jak mówiła - jest wyzwaniem zarówno dla samorządu, jak i rządu. W kontekście inflacji Witek dodała, że jest to cena, którą Polska płaci m.in. za pomoc przedsiębiorcom w dobie kryzysu. Jak oceniła, rząd musiał zdecydować między ewentualną wyższa inflacją i utrzymaniem zatrudnienia przez wprowadzenie tarcz antykryzysowych lub możliwą niższą inflacją i wzrostem bezrobocia.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie