NATO o sytuacji na granicy: jesteśmy zaniepokojeni, wzywamy Białoruś do przestrzegania prawa

Polska
NATO o sytuacji na granicy: jesteśmy zaniepokojeni, wzywamy Białoruś do przestrzegania prawa
Flickr/NATO
Sekretarz Generalny NATO "jest w bliskim kontakcie z rządami" ws. kryzysu na granicach poszczególnych państw z Białorusią

"Jesteśmy zaniepokojeni eskalacją na granicy polsko-białoruskiej" - przekazała Kwatera Główna NATO. Wezwała również Białoruś do "przestrzegania prawa międzynarodowego". To reakcja Sojuszu na doniesienia o "poważnej prowokacji granicznej". W nocy z wtorku na środę po polskiej stronie znalazły się uzbrojone osoby, które po reakcji naszych żołnierzy, wróciły na Białoruś.

Przedstawiciele NATO zapewnili, że "obserwowaliśmy falę migrantów, próbujących przedostać się na terytorium sojuszników przez Białoruś". Zapewnili w oświadczeniu, że Sojusz "nadal uważnie monitoruje sytuację", w ramach której "wywierana jest presja na naszych sojuszników - Litwę, Łotwę i Polskę".

 

ZOBACZ: Organizowali nielegalne przekraczanie polskiej granicy. Prokuratura wszczęła śledztwo

 

"Wykorzystywanie migrantów przez reżim Łukaszenki jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne" - podała Kwatera Główna NATO w Brukseli.

 

Stwierdziła też, że "Sekretarz Generalny pozostaje w bliskim kontakcie z rządami państw sojuszniczych w tej sprawie", a NATO "jest gotowe do dalszej pomocy naszym sojusznikom i utrzymania bezpieczeństwa w regionie".

Żaryn: mundurowi z Białorusi wkroczyli do Polski z bronią

Rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn przekazał, że we wtorek w nocy polscy żołnierze zauważyli trzy umundurowane osoby z bronią długą.

 

Jak dodał, intruzi, po próbie nawiązania kontaktu, przeładowały broń i oddaliły się w kierunku Białorusi. Żaryn nazwał to na Twitterze "kolejną prowokacją".

 

 

- Ta prowokacja wydaje się być kolejnym etapem, elementem eskalowania sytuacji na granicy z Białorusią - precyzował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych w środę w Polskim Radiu 24.

 

Stanisław Żaryn będzie w środę gościem "Wydarzeń". Transmisja na polsatnews.pl, w Polsat News, Polsacie i Wydarzeniach 24 od godz. 19:20.

Kryzys migracyjny na granicy z Białorusią

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.

 

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego, przylegających do granicy z Białorusią, obowiązuje stan wyjątkowy.

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie