Wszystkich Świętych. Episkopat apeluje o zachowanie zasad sanitarnych

Polska
Wszystkich Świętych. Episkopat apeluje o zachowanie zasad sanitarnych
Polsat News
Episkopat apeluje o zachowanie zasad sanitarnych

Rząd nie zdecydował się w tym roku na zamknięcie cmentarzy. Episkopat i Ministerstwo Zdrowia apelują jednak do odwiedzających nekropolie o zachowanie zasad sanitarnych.

"Zwracam się z gorącym apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o przestrzeganie norm i zasad sanitarnych, zwłaszcza o noszenie maseczek ochronnych w przestrzeniach zamkniętych" – napisał w Apelu z dnia 22 października 2021 r. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

 

 

O rozwagę również apelował minister zdrowia Adam Niedzielski. - Zakładajmy maseczki na cmentarzach, gdy jest tłoczno, bo choć nie ma takiego obowiązku, to jest zdrowy rozsądek oraz troska o siebie i innych - zaznacza minister.

 

ZOBACZ: Wszystkich Świętych. Apel ministra zdrowia

 

- Pamiętajmy, że mamy epidemię; pamiętajmy, jak szybko rozprzestrzenia się wirus w mutacji Delta. Zagrożenie zakażeniem w dużych skupiskach ludzi jest większe - wskazał.

 

Jak dodał, "nie ma nakazu noszenia maseczki zasłaniającej nos i usta na dworze, ale jest zdrowy rozsądek oraz troska o siebie i innych".

Akcja "Znicz"

Funkcjonariusze policji poza zabezpieczaniem ruchu wokół cmentarzy będą też zwracać uwagę na przestrzeganie zasad sanitarnych.

 

WIDEO: Apel Episkopatu o przestrzeganie zasad sanitarnych

 

- W autobusie było bardzo dużo osób i część z nich nie nosiło maseczek, i jeszcze awantura wyszła, gdy im zwróciliśmy uwagę – mówi rozmówczyni Polsat News.

 

Inna z kobiet zwróciła uwagę, że w ogóle bardzo mało osób nosi maseczki.

Wszystkich Świętych na terenie stanu wyjątkowego

Osoby wybierające się 1 i 2 listopada na cmentarz lub do kościoła położonego w obszarze objętym stanem wyjątkowym nie będą musiały mieć pisemnego zezwolenia na wjazd do strefy.

 

ZOBACZ: Ponad 800 pijanych kierowców, prawie 250 wypadków. Trwa akcja "Znicz"

 

- Osoby, które zadeklarują, że chcą odwiedzić cmentarze lub kościoły z okazji Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, będą wpuszczane do strefy stanu wyjątkowego bez pisemnych zezwoleń. W tym wyjątkowym czasie nie chcemy utrudniać ludziom nawiedzania grobów swoich bliskich - powiedział chor. Michał Tokarczyk ze Straży Granicznej.

 

Przepisy umożliwiające odwiedziny cmentarzy położonych w strefie objętej stanem wyjątkowym bez zezwoleń SG będą stosowane w niedzielę i poniedziałek. - Każda taka osoba powinna mieć ze sobą dokument tożsamości, bo będzie musiała się wylegitymować podczas kontroli służb mundurowych przy wjeździe do obszaru zastrzeżonego - dodał chor. Tokarczyk.

 

Od początku ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano 1429 zezwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym, w tym 1276 na terenie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i 153 na terenie działań Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Większość składanych wniosków motywowana jest koniecznością odwiedzin krewnych.

 

wys / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie