Wszystkich Świętych w stanie wyjątkowym. SG: 1 i 2 listopada na cmentarz bez pisemnych zezwoleń

Polska
Wszystkich Świętych w stanie wyjątkowym. SG: 1 i 2 listopada na cmentarz bez pisemnych zezwoleń
Polsat News

Osoby wybierające się 1 i 2 listopada na cmentarz lub do kościoła położonego w obszarze objętym stanem wyjątkowym nie będą musiały mieć pisemnego zezwolenia na wjazd do strefy – poinformowała w sobotę Straż Graniczna.

- Osoby, które zadeklarują, że chcą odwiedzić cmentarze lub kościoły z okazji Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, będą wpuszczane do strefy stanu wyjątkowego bez pisemnych zezwoleń. W tym wyjątkowym czasie nie chcemy utrudniać ludziom nawiedzania grobów swoich bliskich - powiedział chor. Michał Tokarczyk ze Straży Granicznej.

 

ZOBACZ: Białoruś. Aleksander Łukaszenka krytykuje Polskę za "czołgi przy granicy"

 

- Każda taka osoba powinna mieć ze sobą dokument tożsamości, bo będzie musiała się wylegitymować podczas kontroli służb mundurowych przy wjeździe do obszaru zastrzeżonego - dodał chor. Tokarczyk.

Wydano ponad 1,4 tys. zezwoleń

Od początku ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano 1429 zezwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym, w tym 1276 na terenie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i 153 na terenie działań Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Większość składanych wniosków motywowana jest koniecznością odwiedzin krewnych.

 

ZOBACZ: Granica z Białorusią. 25 milionów złotych kosztuje kryzys na Wschodzie

 

Od 2 września - w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego – obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. 30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni, dzień później opublikowano rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.

 

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała 27,3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, w tym 15,7 tys. w październiku.

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie