Ponad 2100 mandatów za brak maseczki. Dane z policji za ostatnią dobę

Polska
Ponad 2100 mandatów za brak maseczki. Dane z policji za ostatnią dobę
PAP/Darek Delmanowicz
Chcemy przypomnieć, że w Polsce nikt nie wycofał stanu epidemii. Stan epidemii cały czas obowiązuje, a związane jest to z transmisją wirusa - podkreślił inspektor Mariusz Ciarka

Ponad 2100 mandatów karnych za nieprzestrzeganie obowiązku zasłaniania ust i nosa nałożyli ostatniej doby policjanci - przekazała w sobotę rano Komenda Główna Policji. Od początku sierpnia mandatami ukarano już prawie 64,2 tys. osób.

Jak przekazał podkom. Mariusz Kurczyk z zespołu prasowego KGP, ostatniej doby za brak maseczki w tych miejscach, gdzie jest to obowiązkowe, policjanci pouczyli 4750 osób, nałożyli ponad 2100 mandatów i skierowali do sądu 130 wniosków o ukaranie.

 

ZOBACZ: Wyciekł z laboratorium, czy przeniósł się ze zwierzęcia? Pochodzenie COVID-19 ciągle niejasne

 

Kurczyk poinformował też, że od 1 sierpnia pouczono już w tej sprawie prawie 203,5 tys. osób, wystawiono 64,2 mandatów karnych i ponad 4,5 tys. wniosków o ukaranie.

"Nikt nie wycofał stanu epidemii"

Jak mówił z kolei w czwartek rzecznik KGP inspektor Mariusz Ciarka, policjanci wspierają Państwową Inspekcję Sanitarną w egzekwowaniu przepisów związanych ze stanem epidemii. - Chcemy przypomnieć, że w Polsce nikt nie wycofał stanu epidemii. Stan epidemii cały czas obowiązuje, a związane jest to z transmisją wirusa - podkreślił inspektor Mariusz Ciarka.

 

- Dlatego policjanci zwracają uwagę m.in na obowiązek zakrywania ust i nosa, czy to w pojazdach komunikacji zbiorowej czy też w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie taki przepis obowiązuje bez względu na to, czy ktoś jest zaszczepiony czy nie. Bardzo często osoby zaszczepione tak tłumaczą się policjantom, że myślały, że nie muszą zasłaniać ust i nosa w pomieszczeniach użyteczności publicznej - tłumaczył.

grz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie