Węgry. Pracodawcy będą mogli wymagać zaszczepienia się przeciw Covid-19

Świat
Węgry. Pracodawcy będą mogli wymagać zaszczepienia się przeciw Covid-19
PAP/EPA/JOHANNA GERON / POOL
Władze Węgier zmieniają zasady wokół szczepień przeciw Covid-19

Rząd Viktora Orbána dał zielone światło, by właściciele firm mogli wymagać od pracowników przyjęcia preparatu przeciw koronawirusowi. Wprowadzi również przymus zaszczepienia się dla osób zatrudnionych w administracji publicznej. Decyzje zapadają w czasie, gdy na Węgrzech liczba nowych infekcji SARS-CoV-2 jest najwyższa od wiosny.

Węgierski rząd pozwoli pracodawcom wymagać od pracowników zaszczepienia się przeciw COVID-19 - ogłosił Gergely Gulyás, minister w węgierskiej kancelarii premiera.

 

Jak wyjaśnił na konferencji w Budapeszcie, taki ruch ma spowolnić nową falę zakażeń koronawirusem, a co za tym idzie - zmniejszyć liczbę zgonów - podał portal Euronews.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia Adam Niedzielski: mniej upomnień, więcej mandatów za brak maseczek

 

Węgierski rząd również jest pracodawcą - chodzi o osoby zatrudnione w administracji publicznej. Gulyás przekazał więc, że ta grupa również będzie musiała przyjąć preparaty. Takie samo prawo wobec podwładnych, co zarządzający państwem, otrzymają również burmistrzowie gmin.

Koronawirus na Węgrzech. Najwięcej zakażeń od kwietnia

To niejedyne zmiany w kraju rządzonym przez Viktora Orbána. Od 1 listopada obowiązkowe stanie się zakładanie maseczek w transporcie zbiorowym. Zasłanianie ust i nosa było dotychczas obowiązkowe m.in. w szpitalach oraz domach opieki. Ponadto zawieszone zostaną "nieistotne" wizyty u lekarza.

 

ZOBACZ: Covid-19. Mniej niż 16 tys. przypadków odczynów poszczepiennych w Polsce

 

W środę na Węgrzech zaraportowano 3125 nowych przypadków SARS-CoV-2. Dzień później nowo wykrytych infekcji było 4039, czyli najwięcej od kwietnia. Przynajmniej jedną dawką zaszczepiło się około 70 proc. społeczeństwa.

Obowiązkowo szczepili się m.in. węgierscy lekarze

W lipcu rząd w Budapeszcie zdecydował, że obowiązkowo będą musieli zaszczepić się zatrudnieni w ochronie zdrowia.

 

Premier Viktor Orbán argumentował wówczas, że w przypadku tej grupy społecznej obligatoryjne jest przyjmowanie preparatów przeciw innym chorobom, więc do tej listy zostanie dopisany COVID-19.

wka / pdb/Euronews/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie