Inflacja w Niemczech najwyższa od prawie 30 lat

Świat
Inflacja w Niemczech najwyższa od prawie 30 lat
Flickr/Images Money

Według wstępnych szacunków niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego wskaźniki cen konsumpcyjnych w październiku są o 4,5 proc. wyższe niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Ostatni raz inflację na tym poziomie odnotowano w październiku 1993 r. Jako najważniejszy czynnik wzrostu cen wskazuje się wzrost kosztów energii.

Inflacja w Niemczech w październiku nadal rosła. Ceny konsumpcyjne w Niemczech wzrosły w październiku o 4,5 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Jest to najwyższa stopa inflacji od 28 lat.

 

W porównaniu z wrześniem ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,5 proc.

 

We wrześniu inflacja w Niemczech po raz pierwszy od wielu lat przekroczyła granicę 4 proc. i wyniosła 4,1 proc. Eksperci spodziewają się, że do końca roku inflacja może wzrosnąć do około 5 proc.

 

ZOBACZ: Władysław Kosiniak-Kamysz: miała być dobra zmiana, jest droga zmiana

 

Największym czynnikiem wzrostu cen w bieżącym miesiącu była ponownie energia: kosztowała ona w październiku o 18,6 procent więcej niż rok wcześniej. Ceny żywności wzrosły o 4,4 proc., usługi o 2,4 proc., w tym czynsze mieszkaniowe o 1,4 proc.

 

- Dalszy wzrost cen energii prawdopodobnie spowoduje, że w listopadzie inflacja po raz kolejny silnie wzrośnie - komentuje cytowany przez telewizję ARD ekspert Commerzbanku Marco Wagner. - Od początku przyszłego roku inflacja będzie jednak prawdopodobnie znów wyraźnie niższa, a w ciągu roku ulegnie dalszemu osłabieniu - dodaje.

dk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie