Robert Winnicki: Marsz Niepodległości się odbędzie

Polska
Robert Winnicki: Marsz Niepodległości się odbędzie
PAP/Tomasz Gzell
Robert Winnicki i Witold Tumanowicz

Nawet jeśli decyzja sądu zostanie utrzymana, marsz się odbędzie - zapowiedział w środę poseł Konfederacji Robert Winnicki po uchyleniu przez Sąd Okręgowy w Warszawie decyzji o rejestracji Marszu Niepodległości, który do tej pory był wydarzeniem cyklicznym.

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił w środę decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji cyklicznego wydarzenia - Marsz Niepodległości. Tym samym uwzględnił odwołanie stołecznego ratusza w tej sprawie. Orzeczenie jest nieprawomocne. W sprawie głos zabrał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Bardzo się cieszę, że dzisiaj sąd się przychylił do naszego wniosku i w związku z tym jasno potwierdził, że wojewoda nie powinien był rejestrować zgromadzenia cyklicznego - powiedział.

 

Natomiast wojewoda mazowiecki stwierdził, że "ewentualne dalsze kroki prawne będą podejmowane po analizie pisemnego uzasadnienia postanowienia warszawskiego sądu okręgowego".

Bąkiewicz: kasta sędziowska działa na zlecenie polityczne

Decyzję sądu skomentowali w środę przedstawiciel środowisk narodowych. - Najwyższa kasta sędziowska, która prawdopodobnie działa na zlecenie polityczne - stwierdził szef Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz.

 

Paweł Kryszczak ze Stowarzyszenia dodał, że prezydent Trzaskowski po raz kolejny uderza w środowiska patriotyczne, co uznał za element walki z polskością.

 

Trzaskowskiemu przedstawiciele ugrupowań narodowych zarzucili hipokryzję, przypominając, że jeszcze nie tak dawno deklarował "chęć udziału w marszu niepodległości", tymczasem teraz chce delegalizacji.

 

- Prezydent Rafał Trzaskowski mści się za brak poparcia wyborców Konfederacji, którzy w wyborach prezydenckich nie zagłosowali na kandydata opozycji - stwierdził Robert Bąkiewicz.

Winnicki: Marsz Niepodległości i tak się odbędzie

Poseł Konfederacji Robert Winnicki oświadczył pod sądem okręgowym, że "nawet jeśli decyzja sądu zostanie utrzymana, Marsz Niepodległości i tak się odbędzie (...). W razie potrzeby przyjmie jedynie inną formułę" - wyjaśnił. - Uważamy, że zostanie to (decyzja sądu) obalone - dodał poseł.

 

- Sąd w naszej ocenie ze względów politycznych przychylił się do ataku Rafała Trzaskowskiego na Marsz Niepodległości - powiedział Winnicki.

 

 

- Będziemy się odwoływać i podawać argument, że jest to wydarzenie cykliczne - zapowiedział wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Witold Tumanowicz.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie