Hiszpania. Powstał pomysł zbombardowania wyspy La Palma, gdzie z wulkanu wciąż spływa lawa

Polska
Hiszpania. Powstał pomysł zbombardowania wyspy La Palma, gdzie z wulkanu wciąż spływa lawa
Flickr/European Space Agency
Do wtorku magma wulkaniczna zalała blisko 900 hektarów terenów na La Palmie

Wraz z nasiloną pomiędzy poniedziałkiem a wtorkiem emisją lawy z wulkanu Cumbre Vieja reprezentujący władze kanaryjskiej wyspy La Gomera Casimiro Curbelo zaproponował, aby hiszpańskie wojsko “bombardowało tereny na La Palmie”, w celu wyznaczenia bezpiecznego kierunku spływania magmy.

W rozmowie z regionalnymi mediami kanaryjski polityk sprecyzował, że nie sugeruje użycia "ciężkiej artylerii, a jedynie małych bomb".

Dodał, że dzięki użyciu bombowców można byłoby "zabezpieczyć" przed zalaniem lawą zamieszkanych terenów, plantacji lub innych ważnych miejsc na La Palmie, z którą sąsiaduje La Gomera.

 

ZOBACZ: Hiszpania. W rejonie wulkanu Cumbre Vieja znaleziono ludzkie kości

Curbelo zasugerował możliwość zrzucenia bomb w okolicach komina wulkanu, w którym znajduje się już pięć otworów wyrzucających magmę.

- Czy nie moglibyśmy zadziałać tak, abyśmy to my wyznaczyli kierunek biegu spływającej lawy? - powiedział kanaryjski polityk, cytowany w środę m.in. przez dziennik "Canarias7".

Aktywność wulkanu się nasila 

Tymczasem według hiszpańskich wulkanologów podczas ostatniej doby nasiliła się aktywność wulkanu Cumbre Vieja. Wskazują oni, że wydostająca się z otworów magma wyrzucana była we wtorek rano na wysokość ponad 20 m.

Z szacunków Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego Hiszpanii (DSN) wynika, że do wtorku magma wulkaniczna zalała blisko 900 hektarów terenów na La Palmie.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie